دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  بررسی تاثیر شیوه های مالی بر میزان سودآوری شرکت های پذیرفته شده بورس اوراق بهادار تهران

سهولت دسترسی 2- نداشتن هیزنه 3- عدم نیاز به وثیقه 4- عدم سخت گیری طلبکاران ( مدرس و عبدالله زاده، 1378، 264).

2-8-1 تامین مالی از بانکهای تجاری

وام های بانکی در ترازنامه معمولا در حساب اسناد پرداختنی منعکس می شوند. شرکتی که نیازمند اخذ وام بانکی است باید از سرمایه کافی و نقدینگی مطلوب برخوردار باشد. وام بانکی برخلاف اعتبار تجاری ، منبع تامین مالی خودکار نیست زیرا مستلزم این است که وام گیرنده با رعایت شرایط مربوط، درخواست وام کند و وام دهنده نیز ضمن بررسی اسناد و مدارک، با آن موافقت  کند( مدرس و عبدالله زاده، 1370 ، 265).

دومین منابع تامین مالی کوتاه مدت واحدهای انتفاعی، استقراض و دریافت تسهیلات از بانک های تجاری است. وامهای کوتاه مدت بانک های تجاری معمولا براساس قراردادها و عقودی است که بین بانک و واحد انتفاعی وام گیرنده منعقد می شود(شباهنگ،45، 1379).

وام بانکی برخلاف اعتبار تجاری، منبع تامین مالی خود کار نیست زیرا مستلزم این است که وا م گیرنده با رعایت شرایط مربوط، درخواست وام کند ووام دهنده نیز ضمن بررسی اسناد و مدارک، با آن موافقت می کند.تامین مالی از طریق بانک به روشهای زیر صورت می گیرد:

1- وامهای بدون وثیقه

2- وامهای با وثیقه

3- حد اعتباری ( اعتبار بانکی)

4- وامهای اقساطی ( مدرس و عبدالله زاده، 1378، 265).

2-9 اسناد تجاری[1]

اسناد تجاری معمولا اوراق بهادار قابل مباده ای است که توسط واحدهای انتفاعی به سایر واحد های انتفاعی، بانکها یا موسسات مالی فروخته می شود. بسیاری از واحدهای انتفاعی، اسناد تجاری خود را مستقیما به سرمایه گذاران می فروشند. هزینه تامین مالی این قبیل اسناد، به وضعیت مالی و رده بندی اعتباری واحد انتفاعی صادر کننده آن بستگی دارد ( شباهنگ ، 1379 ، 47).

در انتخاب مابین تامین مالی کوتاه مدت و بلند مدت قاعده سرانگشتی مورد استفاده شرکت این است که « از سرمایه گذاری های کوتاه مدت برای وجوه کوتاه مدت و از سرمایه گذاری های بلند مدت نیز برای وجوه بلند مدت تامین مالی کنید». این امر به این معناست که از استقراض کوتاه مدت ارزان در جایی که استفاده از آن امن تر است (درجایی که سرمایه گذاری ها در ماهیت کوتاه مدت اند و بنابراین ریسک تجدید نظر به عنوان مشکل محسوب نمی شوند) استفاده کنید، اما از تامین مالی بلند مدت برای سرمایه گذاری های بلند مدت استفاده نمایید.

2-9-1 تامین مالی بلندمدت و بازار سرمایه

پیش بینی وجوه مورد نیاز شرکت برای مدت یبش از یکسال که معمولا از طریق استقراض، انتشار سهام عادی واستفاده از سود انباشته صورت می گیرد. در عرصه مدیریت مالی دوره کوتاه مدت معمولا به بدهی های مربوط می شود که سررسید آنها در فاصله ای کمتر از یکسال است. اما اصطلاح تامین مالی بلند مدت به طور دقیق تعریف نشده است. برخی واحدهای اقتصادی دوره میان مدت را برای تاریخ های سررسید بیش از یکسال و کمتر از 10 سال به کار می برند. برای برخی اشخاص وام 8 ساله کوتاه مدت و برای برخی دیگر بلند مدت محسوب می شود. ولی به طور کلی وام های دارای سررسید بیش از یک تا دو سال بلند مدت نامیده خوانده شد( مجله حسابداری شماره146).

[1] – commercial papers


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي تاثیر شیوه های مالی بر میزان سودآوری شرکت های پذیرفته شده بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی