دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

  پس از ناامید شدن از برخی اصلاحات مورد نظر در صورت و اندام تصمیم به عمل جراحی زیبایی گرفته­اند.

نظمی­های رژیمی و اختلالات تغذیه­ای آسیب پذیرترند. و نیز معتقدند که تغییر نقش زنان در سال­های اخیر، می­تواند منجر به تقویت اختلالات تغذیه­ای شده باشد. چرا که مرور تاریخی نشان می­دهد که اختلالات تغذیه­ای در دوره­هایی که فرصت­های مساوات­طلبانه برای زنان وجود داشته رشد بیشتری داشته است. لذا آنان از تقویت اعمال و باورهای فرهنگی سنتی و هویت قومی و نیز تقویت هویت زنانه از طریق برنامه­های آموزشی برای دختران الگوهای نقشی و کوشش­های آگاهانه برای بالا بردن آگاهی، از نیاز به سلامتی و ایده­آل­های واقع گرایانه از زیبایی سخن به میان می­آورند (میلر و پوماریگا2001، 52).

مطالعات نشان­دهنده­ی آن است که در جوامع غربی، نارضایتی از بدن و تصور ذهنی نامطلوب از بدن حتی در همان کودکی نیز دیده می­شود و این به عنوان نمونه­ی تحقیقی که “گروگن و وین رایت[1] “(1966) به انجام رسانده­اند، نیز تأیید شده است. آن­ها از نارضایتی دختران نوجوان نسبت به بدن خویش و فشارهای اجتماعی بر آن­ها سخن می­گویند. این دو محقق که با دوگروه از دختران 8 تا 13 ساله دبستانی و دبیرستانی اهل شفلید مصاحبه کرده­اند، می­نویسند که این دو گروه از دختران جوان از بدن­هایشان ناراضی­اند. در واقع آن­هایی که احساس کرده­اند لاغرند، خشنود بودند و آن­هایی که احساس چاقی می­کردند، ناراضی بودند.

این دو گروه از افراد همان ویژگی­های ایده­آلی که هماهنگ با ایده­آل بزرگسالان لاغر است را مد نظر داشتند و به این منظور از غذاهای چاق کننده اجتناب ورزیده وعلاقمند بودند تا نیمی از یک استون (معادل 6.356 گرم) از وزنشان را کاهش دهند. این نوجوانان مشوق والدین خود برای رژیم گرفتن بودند و با وجود این که خود رژیم نمی­گرفتند، لیکن به شدت نگران افزایش وزن خود بودند.

به اعتقاد “گروگن و وین رایت” میان بیان نارضایتی این گروه کودکان و نوجوانان نسبت به بدن خود و زنان بزرگسال مشابهت وجود دارد. به عبارتی فشارهای اجتماع برای ایده­آل بودن ازهمان کودکی ازجانب افراد پذیرفته می­شود.

در مطالعه­ای مالسون[2] (1999) “بدن­های بی­اشتها” را درمتن شرایط اجتماعی فرهنگی پسامدرن مطالعه   کرده­است و این گزاره را مطرح می­کند که بی­اشتهایی بیش از آن ­که نوعی آسیب شناسی روانی فردی باشد، می­بایست به مثابه مجموعه­ای چندگانه از ذهنیت­ها، تجارب و شیوه­های مدیریت بدن درونی شده تلقی شود که در متن گفتگوها و شیوه­های گفتاری فرهنگ[1] Sarah Grogen & Nicola Wain Wright

[2] Malson

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران در سال 91

دسته‌ها: دسته اصلی