دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

مانند زرافه که در آن ویژگیهای شتر، گاو و ببر وجود دارد.( مجله مجمع الفقه الاسلامیالعدد السابع، الجزء الثالث، صص527-530).

امام مالک رهبر فرقه مالکی از مذاهب اربعه اهل سنت در کتاب المدونه الکبری بحث بیع خیاری را مطرح کرده اند. فقهای مالکی عقد بیع خیاری را بیع الثنایا یا بیع و شرط نامگذاری کرده اند. امام مالک در این کتاب بطلان بیع خیاری را اعلام کرده اند و بیان دارند که این نوع عقد فاسد است و دلیل آن را اینگونه اعلام کرده

سید خوئی در مصباح الفقاهه صحت و عدم صحت شرط در بیع خیاری را مطرح نموده و به بحث کشیده اند و در این مورد نظرشان این است که شرط در بیع خیاری زمانی باطل است که با مقتضای عقد فی نفسه با قطع نظر از امضای شارع و عقلا و اعتبار آنها مخالف باشد در حالیکه شرط در بیع خیاری این گونه نیست کتاب مصباح الفقاهه که حاصل تقریرات این سید بزرگوار است به قلم یکی از شاگردانش به نام محمد علی توحیدی به نگارش در آمده، این اثر حاصل مباحث محقق خوئی پیرامون کتاب«مکاسب» شیخ انصاری است در دو باب مکاسب محرمه و معاملات به نگارش در آمده است.(آیت الله سید محمد مولانا،مصباح الفقاهه،1378).

نایینی خوانساری در کتاب منیه الطلاب که در حوزه فقهی به رشته تحریر در آمده و به زبان عربی نوشته شده است به بررسی صحت شرط در بیع خیاری پرداخته اند و آن را خلاف مقتضای عقد ندانسته اند البته در صورتی که با آثار عرفی ذات عقد منافات نداشته باشد. در این کتاب به بررسی کامل شرط پرداخته اند. (نائینی،آیت الله میرزا محمد حسین ،منیه الطالب،3/209).

حسین صابری دانشیار دانشکده الهیات فردوسی مشهد در مجموعه نوشتار خود تحت عنوان بیع شرط ساز و کاری مشروع برای رهن مستغلات، به بررسی بیع شرط پرداخته اند.

این مجموعه، با توجه به ضرورت بررسی رهن مستغلات و تصحیح شیوه موجود در جامعه،بیع شرط را به عنوان یکی از سازو کارهای مشروع چنین رهنی که به هدف استرباح و نیز حلیت استیفای منافع صورت می پذیرد بررسی کرده است. مؤلف در این نوشتار پس از بررسی «بیع خیاری» که در ادبیات کهن فقهی ما به جای آنچه امروزه آن را بیع شرط می نامند به کار می رفته-با اشاره به تحول معنایی این ادبیات از بیع خیار به بیع شرط، از روشهای تصور خیار شرط و رد ثمن سخن به میان آورده است، و پس از اشکالاتی که در این زمینه وارد کرده اند، ادله صحت این نوع از بیع را و سپس ادله جواز بیع خیاری را بررسی کرده اند، ایشان در ادامه با نگاهی گذرا به به مقوله بیع الوفاء در فرق چهارگانه اهل سنت کوشیده است راهی به انطباق این دو مفهوم بر یکدیگر بیابد، و از این رهگذر این برداشت را بر کرسی داوری نشاند که بیع شرط می تواند به عنوان ساز و کاری جایگزین برای آنچه امروزه در عرف به نام رهن مستغلات انجام می گیرد مورد توجه واقع شود. ( صابری،حسین،بیع شرط ساز و کاری مشروع برای رهن مستغلات،1377).


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

دسته‌ها: دسته اصلی