دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

دخالت خارجی، سروکله‌ی رضاخان پیدا شد و با کودتای 1299 ه.ش پایه‌های نظام پارلمانی متزلزل شد و حکومت مطلقه‌ی پهلوی به روی کار آمد (ملک زاده، … ، ج2: 180 و حیات یحیی، …ج2: 89 و اکبری بیرق، … : 30 و ذاکرحسین،‌… : 73).

در دوره‌ی مشروطه به دلیل تفاوت‌هایی که میان فرهنگ اسلامی و تمدن نوین وجود داشت،‌ روشنفکران و روحانیون دیدگاه‌های خاصی درباره‌ی تجدد و دین داشتند. روشنفکران یا مخالف دین بودند یا طرفدار استفاده‌ی ابزاری از دین و یا معتقد به سازگاری اسلام و تمدن نوین. روحانیون نیز یا محاظفه‌کار بودند و مخالف تجدد بودند و یا طرفدار سازش اسلام و دموکراسی بودند (غلامرضایی، 1389: 1377).

به طور کلی سه جریان فکری عمده در میان شاعران وجود داشت:

1ـ جریانی که به حذف بسیاری از سنت‌های دینی و تغییر در کارکرد آن معتقد است و بیشتر بر بعد ایمانی دین تأکید می‌کند مثل فرخی یزدی و دهخدا.

2ـ جریانی که دین را مقابل تجدد قرار می‌دهد و متجدد شدن را منوط به حذف دین از جامعه می‌داند مثل عارف و عشقی.

3ـ جریانی که تجدد را بر بستر سنت‌های دینی می‌پذیرد و با استفاده از ابزار اجتهاد، خواهان تغییر در بعضی از سنت‌ها و اصلاح آنها است و به حفظ دین در جامعه تأکید می‌کند مثل بهار و نسیم شمال.

اما دسته‌ی سوم از یک‌سو تحت تأثیر اندیشه‌های روشن‌فکران قرار داشتند و چاره‌ی مشکلات را در رویکرد به تمدن جدید می‌دانستند و در نشر افکار نوگرایانه می‌کوشیدند، از دیگر سو نیز مخاطبانشان مردمی بودند که بیش از هشتاد درصد آنان از سواد خواندن و نوشتن بی‌بهره بودند و پایبندی‌های عمیق مذهبی داشتند (همان: 182).

شعر مشروطه

شعر عصر مشروطیت را جهت تحلیل و بررسی به چهار مرحله تقسیم کردند:

1ـ مرحله‌ی اول شامل دوره‌های اول تا پنجم مجلس شورای ملی است و در آن رویدادهای بسیار با اهمیت و گوناگونی اتفاق افتاده که در شعر بازتاب داشته و شعر سیاسی در این دوره را ساخته است. شاخص‌ترین درونمایه‌های شعر این مرحله عبارت است از آزادی، قانون، وطن، تعلیم و تربیت نوین،‌ توجه به علوم و فنون جدید، توجه به مردم و دفاع از توده‌های مردم و حقوق محرومان و رنجبران و رواج ادبیات کارگری، به ویژه در شعر دو تن از برجستگان ادبیات کارگری؛ فرخی یزدی و ابوالقاسم لاهوتی.

(شفیعی کدکنی، 1378: 75) و البته اقتضای اینکه شعر دستگاه سیاسی و اجتماعی یک کشور را بیان کند، همین صحبت کردن به زبان مردم و در حد فهم آنها است (آژند،‌ 1385: 77).


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسی و مقایسه مضامین دینی و اخلاقی در اشعار وحشی بافقی و فرخی یزدی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی: تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

دسته‌ها: دسته اصلی