دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

ی

براي او آثار و کتاب هاي فراواني ذکر شده که در جاي خود به آن­ها اشاره خواهد گشت اما از بين اين آثار، کتاب «روضة الشهداء» که در ذکر و ياد اهل بيت(ع) نوشته شده و ظاهراً نام «روضه خواني» نيز از اين کتاب گرفته شده(قمي، 1385ه.ش، ص 228)، از شهرت خاصي برخوردار است. وي بيشتر با اين کتاب شناخته شده است، هر چند که ساير کتاب­ها و مخصوصاً تفاسيرش اهميت و جايگاه خود را دارند.

يکي از کارهاي مهمي که توسط کاشفي انجام مي­شد، وعظ و نصيحت مردم بود که در روزهاي مشخصي به آن مي­پرداخت و جمعيت زيادي هم در جلسه­هاي وعظ او شرکت مي­کردند، از جمله ويژگي­هاي خطابه­هاي ملاحسين، بيان آيات قرآن و احاديث پيامبر(صلي الله عليه و آله) با آهنگ و صوت زيبا و دلنشين بوده است(ر.ك: خواند مير، 1362ه.ش.، ج4، ص ، 345).

واعظ سبزواري از همان قرن نهم هجري تا به امروز در بين تراجم نويسان و تذکره نويسان به القاب و عناوين متنوع و گوناگوني مشهور گشته که هر يک از اين عناوين بيانگر اين شخصيت بوده و گوياي ارزش و جايگاه علمي وي در جهان اسلام هستند. از دانشمندان هم عصر کاشفي غياث الدين خواند مير و امير عليشير نوائي احوال او را شرح داده اند و در زمان­هاي بعد افرادي چون: حاجي خليفه، آقا بزرگ تهراني و رضا قلي خان هدايت، به معرفي او پرداخته­اند.

برخي از اين عنوان­ها که در واقع توصيف­گر شخصيت وي هستند عبارتند از: حافظ، خبير، واعظ، شاعر، متبحر، جامع علوم ديني، کاشف اسرار عرفاني، جَفري، اعدادي، حروفي و …(3)

حافظ در اصطلاحات حديثي به شخصي گفته مي­شودکه: «بر احاديث رسول اكرم(صلي الله عليه و آله) احاطه داشته باشد و موارد اتفاق و اختلاف آن را بداند و به احوال راويان و طبقات مشايخ حديث كاملا مطلع باشد»(مدير شانه چي، 1384ه.ش.، ص53). احتمالاً منظور از استفاده­ي اين وصف براي کاشفي نيز همين معنا باشد.

«جَفر» علمي است که در آن از حرف، از آن جهت كه بناء مستقل به دلالت است بحث مي شود و با استفاده از حروف، به پيش بيني حوادث و وقايع مي پردازند؛ ک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تحليل روش شناختي جواهرالتفسير

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه تحلیل روش شناختی جواهرالتفسیر

دسته‌ها: دسته اصلی