دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

: فروش به طريق مقتضي

آخرين شرط براي بازفروش کالا فروش به طريق مقتضي است ، بنابراين کنوانسيون هيچ گونه مقررات محدود کننده اي براي طريق فروش به عنوان شرط مقرر خاصي ندارد و فقط از عبارت « طريق مقتضي » استفاده کرده است .

مقصود کنوانسيون از فروش به طريق مقتضي آن است که ، کنوانسيون خواسته که فروش به روشي صورت گيرد که در حقوق قابل اعمال داخلي در محل فروش به رسميت شناخته شده باشد و طرفي که اقدام به

فروش مي کند نه تنها بي درد سر بودن و مناسب بودن در رابطه با ماهيت کالا را در نظر بگيرد بلکه منافع و حقوق طرفين را نيز رعايت نمايد .

کنوانسيون مشخص نکرده که اين وسايل چه هستند و به نظر مي آيد علت آن اين باشد که اين شرايط فروش در کشورهاي مختلف گوناگون مي باشد ۱ و براي اين که مشخص بشود که آيا وسايل استفاده شده براي فروش کالا مقتضي و مناسب هست يا نه ، بايد ديد که در اوضاع و احوال مشابه بر اساس قانون کشور محل فروش شخص متعارف اين اقدام را مطلوب مي داند يا خير.

البته اين روش کنوانسيون مورد انتقاد قرار گرفته ، که فروش با درنظر گرفتن شرايط و مقررات هر کشور ، گوناگون و متنوع مي باشد و بر اين عقيده بوده اند که اگر کنوانسيون روش فروش را معين مي کرد از نظر عملي بهتر و مناسب تر مي بود ۲ . در مقابل اين نظر برخي نويسندگان با تعريف از روش اتخاذ شده در کنوانسيون وين ، روش هاي ديگر را پرزحمت دانسته اند ۳ . در طرح اصلاح کنوانسيون به جاي عبارت « طريق مقتضي » ۴ از عبارت «روش فروشي که مقتضي است »۵ استفاده شده که به نظر مي رسد طراحان طرح اصلاح همچنان بر ارجاع به حقوق داخلي نظر دارند ۶ . طرفي که کالا را در اختيار دارد مي تواند کالا را با هرگونه وسيله اي به فروش رساند ، برخي مفسرين با توجه به اين که شرط بکار رفته در ماده 88 ( طريق مقتضي ) مفهومي بسيار گسترده و وسيع دارد از اين عبارت نتيجه گرفته اند که شرايط فروش خصوصاً قيمت کالاي فروخته شده بايد مناسب باشد و با توجه به نبود هيچ محدوديتي به غير از طريق مقتضي خريد براي خود را مجاز دانسته اند ، چون خريد براي خود نيز نوعي طريق مقتضي مي باشد ۷ .

۱ . هيجده تن از دانشمندان حقوق دانشگاه هاي معتبر جهان ، پيشين ، ص 193 .

2 . Larry  A. Dimatteo & et al  , The Interpretive Turn in International Sales Law : An Analysis of Fiften Years of CISG Jurisprudence , Northwestern Journal of International Law & Business , Volume 24 , Issue 2 Winter , Winter 2004 , p . 428 .

3  . Sandra Saiegh , Avoidance under the CISG and Its Challenges under International Organizations Commercial Transactions , Journal of Law and Commerce , Volume 25 , 2005  – 2006 , p . 447 .

4 . Any Appropriate Means

5 . Appropriateness of Method of Sale

6 . UNCITRAL , UNCITRAL Outline of the CISG , A/CN.9/Ser.C/Guide/1 English 12 September 1995 . Available at : http://www.cisg.law.pace.edu/cisg/text/cisgthes.html#88. (2012/11/12.PM.07:11)

7 . Peter Schlechtriem , Ibid .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

دریافت وام بین المللی و انتقال سرمایه به خارج از ایران

بانک وسترن یونیون در سال ۱۸۵۱ تأسیس شد. این شرکت ارائه‌دهندهٔ خدمات مالی و ارتباطی است و مقر اصلی آن در مریدین، کلرادوایالات متحده قرار دارد.وسترن یونیون خدمات متنوعی از جمله انتقال وجه فرد به Read more…

دسته اصلی

 آموزش رایگان طراحی گرافیکی در سایت ایزی دیزاین

آشنایی با سایت ایزی دیزاین ایزی دیزاین با نام لاتین Ezdesign برگفته از دو کلمه Ez (easy) + Design می باشد و مرجعی است که علاوه بر آموزش رایگان نرم افزار های گرافیکی از مانند Read more…

دسته اصلی

مزایای ورزش یوگا

یوگا ورزشی است که باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود و فواید زیادی به همراه دارد. این ورزش هم بر روی سلامت بدن و هم سلامت ذهن کار می‌کند. دادن یک عنوان خاص به یوگا مشکل Read more…