دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی فقهی و حقوقی عقد صلح در حقوق ایران

گفتار چهارم در حقوق ادیان دیگر

در گفتار پیش یادآور شدیم، تا آنجا که تاریخ حکایت می کند، به جز پیغمبر اسلام (ص)، پیامبران دیگر الهی و پیشوایان بشر نیز پیروان خود را به صلح و سازش توصیه می کرده اند، اما این سفارشها به نحوی نبوده است که در حقوق اسلام و فقه ما درباره عقد صلح سابقه دارد. یعنی، در ادیان دیگر عقدی به عنوان صلح که یک نوع عقد معین و مستقل باشد، دیده نمی شود.

بررسی پیشینه تاریخی صلح در مذاهب دیگر، ما را به دو هدف نزدیک می کند، نخست اینکه، روشن می شود بین حقوق اسلام و سایر ادیان درباره صلح چه تفاوتهائی وجود دارد و دوم اینکه در می یابیم، در ادیان الهی پیوسته به صلح توصیه شده است. لذا، در اینجا به صلح در ادیان الهی و با سابقه که در اصل 13 قانون اساسی ما هم شناخته شده اند، اشاره می کنیم و در این راستا،  ابتدا صلح را در دین زرتشت و سپس در مذهب یهود و آنگاه در دین مسیح بطور موجز، مطالعه خواهیم کرد.

بند اول : دین زرتشت

بنا بر یک نظریه، عقیده اوستا شناسان این است که زمان اتور زردشت را یکهزار تا یکهزارو هفتصد و پنجاه سال قبل از میلاد دانسته اند.[1] مطمئن ترین بخش اوستا، (کتاب زرتشت) را گاتها تشکیل می دهد. در نوشته ای از این پیامبر درباره صلح نقل شده است که: « اوتور زرتشت بیشتر به جنبه اخلاقی مردم توجه دارد، او می خواهد همه افراد بشر برادر و کنار هم با صلح و صفا و محبت زندگی کرده و به یکدیگر مهر ورزند او خوشبختی را خوشبخت کردن دیگران می شناسد.»[2] و در جای دیگر گفته است: « شما باید صلح را همچون افزار جنگهای نوین دوست بدارید و اندک زمان آشتی را بر سالها مدارا و چاپلوسی بگزینید.»

آنچه راجع به اهمیت صلح در دین زرتشت اشاره کردیم، در ادیان دیگر آسمانی خصوصاً انجیل و تورات (عهد عتیق)، به نحو مفصل تری دیده می شود و به شهادت کتابهای یاد شده صلح از قدیم موضوعیت داشته و همه ادیان و قبیله ها با هر عقیده و شعاری به آن احترام می گذاشتند، بطوری که در هیچ دوره ای دیده نمی شود که صلح مورد نکوهش و انتقاد قرار گرفته باشد. اما، به مرور زمان صلح دارای مقررات روشن تر و مشخص تری گردیده، تا جایی که در شریعت اسلام و خصوصاً مذهب امامیه، این عقد به سر حد کمال خود رسیده است. [3]

[1] – موبد فیروز آذرگشسب، گاتها یا سروده های آسمانی زرتشت، 1360 هجری، ص 1.

[2] – همان کتاب، ص 12.

[3] – فرید ریش نیچه، ترجمه: مسعود انصاری، چنین گفت زرتشت، چاپ اول، 1377، چاپخانه گلشن، ص 295.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی فقهی و حقوقی عقد صلح در حقوق ایران

دسته‌ها: دسته اصلی