دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

–  مرحلۀ فرسودگی یا بهبود

در این مرحله در مواردی هم حالت آرمش اولیه یا بهبود پدید می­آید. مثلا عامل تحریک کننده از میان رفته، واکنش پدید آمده است، کانون بدن از نظر عصبی و فیزیولوژیکی مشغول ترمیم می­شوند و اعصاب و وضع فیزیولوژیکی و روانی فرد به حالت عادی برمی­گردد. اما اگر واکنش به درازا بکشد و حالت بهبود یا برگشت به حالت عادی به سرعت از میان برود یا کوتاه شود مقاومت در برابر استرس شروع به پایین آمدن می­کند. عملکرد مغزی با تغییرات سوخت و سوزی دچار مشکل می­شود و سیستم ایمنی بدن شروع به از دست دادن کارایی خود می­کند.

پس از تأثیر دراز مدت عوامل تنیدگی­زا ظاهر می­شود. به محض بروز نشانه­های فرسودگی، ضایعات مشخص کنندۀ وهلۀ هشدار از نو آشکار می­گردد و مرگ را در پی دارند(دادستان، پریرخ. 1387. 113).

2- 1- 2- مکانیزم­های زیست­شناختی فشارهای روانی

فرد در یک موقعیت فشارزا ممکن است آهنگ تنفس تسریع شود و اکسیژن بیشتری با ارگانیزم می­رساند. ضربان قلب افزایش می­یابد و سوخت و سازهای مختلف بدن را تسهیل می­کند و ریتم­های مغز نیز سریع­تر می­شوند. عضلات به علت افزایش اکسیژن و قند تحریک می­شوند و دفاع­های مصون کننده فعال­تر می­گردند. اکتشاف­های 60 سال اخیر، مکانیزم­های مختلفی را که ارگانیزم­های بدن در موقع تنیدگی به کار می­اندازد، آشکار کرده­اند.

 

2- 1- 2- 1- هورمون­های فشارهای روانی

کانن نقش آدرنالین و سیستم سمپاتیک را در هیجان نشان داده بود. سیله توجه خود را به غدد فوق کلیوی و ترشح آنها معطوف کرد؛ این غدد از دو بخش تشکیل شده­اند بخش مرکزی و بخش پیرامونی یعنی قشری آن. بخش مرکزی غدد فوق کلیوی که مبنای چنین شناختی آن مانند سیستم عصبی سمپاتیک است، از سلول­های کرومافین تشکیل شده که با اعصاب احشایی یعنی فیبرهای عصبی سمپاتیک که از نخاع شوکی خارج می­شوند مرتبط هستند. تحت تأثیر تحریک­های عصبی سمپاتیک یعنی تحریک­هایی که از هیپوتالاموس(مغز) منشعب می­شوند، اعصاب احشایی استیل کولین را آزاد می­کنند که بر دریافت کنندگان آن که روی زایده­های سلول­های کرمافین قرار دارند، تثبیت می­شوند و بدین ترتیب آدرنالین و نوراآدرنالین وارد جریان خون می­گردند. (دادستان، پریرخ. 1387. 123)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

دسته‌ها: دسته اصلی