دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی نوآوری های قانون جدید حمایت خانواده

با توجه به مطالب فوق تنها مزيتي كه قانون جديد حمايت خانواده دارد، تقليل مهلت تعيين داوران از بيست روز به يك هفته مي باشد كه اين امر مي تواند از اطاله دادرسي و طولاني شدن زمان رسيدگي به اختلافات خانوادگي جلوگيري كند. اما در عين حال قانون جديد حمايت خانواده واجد اشكالات فراواني به شرح ذيل است:

اول: بر اساس قانون جديد حمايت خانواده، سن داور به سي سال كاهش پيدا كرده است و اين امر با رويه ارجاع اختلافات خانوادگي به بزرگان قوم و تأثير رسيدگي ها و نفوذ كلام آنان منافات دارد. به هر حال به نظر مي رسد، تجربه اندك داور سي ساله و فقدان شيخوخيت، اين داوري ها را از حيز انتفاع ساقط و آن را به عمل لغوي بدل مي نمايد. لذا بهتر است قانونگذار با دقت نظر، همان حداقل سن چهل سال را كه در قوانين فعلي جاري است و بنا بر رويه عقلا، سن پختگي و كارآمدي اجتماعي است،مجددا احيا نمايند.( روشن، /،1387 ، ص 469)

دوم: در قانون جديد حمايت خانواده يكي از شرايط داوران متأهل بودن آنان است. اما در تبصره يك ماده 28 اين قانون به زوجه اجازه داده شده است، كه حتي يكي از محارم مجرد خويش را كه همسرش را به دليل فوت و يا طلاق از دست داده است، به عنوان داور معرفي نمايد. معلوم نيست كه زوجه چه خصوصيتي دارد كه مي تواند چنين افرادي را براي داوري معرفي كند ولي زوج نمي تواند.

كما اين كه در متن لوايح تنظيمي از سوي قوه قضاييه و مجريه اين امتياز براي هر دو طرف پيش بيني شده بود. همچنين به نظر مي رسد، كسي كه به دليل طلاق از همسرش جدا شده است، شايستگي تصدي امر داوري را نداشته باشد؛ چرا كه اولا افراد جامعه معمولا با توجه به مغبوضيت طلاق چه به لحاظ عرفي و چه به لحاظ مذهبي، به حرف اين گونه افراد توجه نمي كنند و لذا ميانجي گري آنان فاقد كارايي لازم است. ثانيا اگر اين گونه افراد، اشخاص توانايي براي رفع اختلاف زوجين مي باشند، مشكلات زندگي خودشان را حل مي كردند تا به طلاق منجر نشود.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی نوآوری های قانون جدید حمایت خانواده

دسته‌ها: دسته اصلی