دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 سیاست جنایی ایران در قبال جرایم خانوادگی

) خشونت بر حسب موضوع

به طور كلی در هر كشوری، زنان زیر سلطه مجموعه‌ای از خشونت‌ها قرار دارند كه عموماً با سنت‌های غیر دینی و دینی به هم آمیخته است كه در این قسمت به ذكر رایج‌ترین آنها می‌پردازیم:

  1. خشونت جنسی: خشونت جنسی، هر گونه رفتار غیر اجتماعی است كه از لمس كردن تا تجاوز را در بر می‌گیرد. به عبارتی به هر نوع رفتار خشن جنسی یك فرد نسبت به فرد دیگر علیرغم مخالفت وی اطلاق می‌شود و می‌تواند با انگیزه تهدید، سوءاستفاده، صدمه و آسیب جنسی انجام پذیرد. رابطه جنسی اجباری پس از ازدواج، تجاوز جنسی، تن‌فروشی اجباری، ازدواج‌های زودهنگام، ختنه زنان، تست باكرگی، اجبار برقراری رابطه جنسی در ایام عادت ماهیانه و مواقع مریضی، توقعات غیرمتعارف در هنگام سكس، حاملگی اجباری و… كلیه اعمالی كه عملا بدن زن را تحت كنترل قرار می‌دهند و نحوه استفاده زن از بدنش را تعیین می‌كنند را می‌توان خشونت جنسی دانست. كشتار نوزادان دختر و انتخاب جنسیت نوزادان هم نوعی دیگر از خشونت جنسی است. در هر محیطی كه زنان و دختران حضور داشته باشند، خشونت جنسی می‌تواند رخ دهد. خشونت جنسی ممكن است در خانه توسط محارم، خویشاوندان و همسایگان و یا در محیط كار توسط همكاران و كارفرمایان و یا توسط غریبه‌ها در جاهای دیگرصورت پذیرد[1].
  2. خشونت لفظی[2]: فحاشی كردن، توهین و تحقیر در مقابل دیگران، توهین و تحقیر به‌طور مداوم، خنده‌های تمسخر آمیز به سخنان اطرافیان، تهدید به آسیب رساندن به زنان و كودكانشان، تهدید به آسیب رساندن به دوستان خانواده و فامیل و اطرافیان.

خشونت روانی و آزار عاطفی[3]: هر نوع رفتار و گفتار خشنی است كه سلامت روحی و روانی فرد را با خطر مواجه نماید و مصادیق آن عبارتند از: انتقاد ناروا و مداوم،‌ اهانت و تحقیر، تمسخر، توهین، فحاشی، تهدید به ازدواج مجدد، تهدید به طلاق، اعمال مالكیت، قهر، سوء ظن و بدبینی، حسادت بیمارگونه، محدود كردن آزادی رفتار و حركات( عدم آزادی در روابط اجتماعی با نزدیكان و فامیل، عدم اجازه خروج از منزل، حبس) اجبار به كارهای خلاف طبع، تهدید به بچه دزدی، تهدید به تخریب دارایی‌های زن و فرزندان، سوء استفاده از فرزندان جهت اطاعت همسر، متلك گویی و اجبار به دیدن تصاویر و صحنه‌های خلاف عفت،… عدم احساس امنیت، از دیگر خشونت‌های علیه زنان می‌باشد

[1] – مالجو، محسن(1385) خشونت جنسی، تجربه‌ای مشترك برای زنان، زنستان، شماره 11، ص 89.

[2] – Verbal Abuse

[3] – Emotional and Mental Abuse

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:سیاست جنایی ایران در قبال جرایم خانوادگی