دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی فقهی و حقوقی عقد صلح در حقوق ایران

موضوع صلح

جهت عقد صلح که در هنگام عقد مورد تصریح قرار می¬گیرد، حتما باید مشروع باشد و الا عقد صلح صحیح نیست.

قصد و رضا

طرفین عقد صلح باید دارای قصد انشاء باشند. فقدان قصد در هر یک از دو طرف باعث بطلان عقد خواهد بود و فقدان رضا بنابر ماده 763 ق.م که می گوید: «صلح به اکراه نافذ نیست» سبب عدم نفوذ معامله می باشد.

7- طبق ماده 760 ق.م عقد صلح لازم است. حتی صلحی که در مقام عقود جایز منعقد شده باشد مانند صلح بلاعوض که در موقعیت عقد هبه قرار می گیرد ولی بر خلاف عقد هبه است پس از تشکیل آن هیچ یک از طرفین نمی تواند آن را فسخ کند، مگر به وسیله یکی از خیارات و یا اقاله.

بنابر ماده 766 ق.م در صورتی که طرفین تمام ادعاهای واقعی و فرضی خود را در مقابل مبلغی به دیگری صلح کنند، کلیه دعاوی او داخل در صلح خواهد بود و نمی¬تواند بعدا ادعایی علیه طرف دیگر داشته باشد مگر ادعائی که از شمول عقد صلح خارج باشد. مثلا هرگاه دو نفر با هم شرکتی داشته باشند و هنگام جدا شدن و تقسیم اموال حقوق فرضی و واقعی خود را، که از این رابطه مشارکت ناشی شده بود، با یکدیگر صلح کنند کلیه ادعاهای ایشان که با مشارکتشان مرتبط بود، ظاهرا داخل در صلح خواهد بود. ولی هرگاه یکی از ایشان به دیگری وکالت داده باشد که اجاره بهای مستغلات استیجاری او را دریافت کند و به او بدهد، دعوی مربوط به این رابطه را می توان از مورد صلح خارج دانست.

8- از کلمه «نیز» در ماده 757 ق.م که مقرر می کند : « صلح بلاعوض نیز جایز است » .  استنباط و استفاده می شود که یکی از انواع این عقد ، صلح معوض است ، چنین صلحی اگر چه معوض بوده و ممکن است یک معامله تمام عیار باشد ، لیکن تعادل ارزش اقتصادی دو عوض ، آن گونه که در عقودی مانند بیع وجود دارد ، در صلح معوض ، شرط نیست . ولی ، در هر حال عوض وجود دارد و این عوض ممکن است عین باشد یا دین و یا متصالح در عوض مال الصلحی که می گیرد متعهد شود کاری انجام دهد یا نفقه ای را پرداخت کند .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی فقهی و حقوقی عقد صلح در حقوق ایران

دسته‌ها: دسته اصلی