دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی سن مسئولیت جزایی اطفال در حقوق کیفری ایران و انگلستان با در نظر گرفتن قواعد بین المللی

«اماره‌ی قابل ردِّ عدم رشد»

همزمان با شکل‌گیریِ اماره‌ی پیشین، اماره‌ی دیگری درباره‌ی اطفالی با سنینِ بالاتر پدید آمد. در ابتداء محدوده‌ی سنّی آن مشخص نشده بود تا آنکه در قرن هفدهم، چهارده سالگی به عنوانِ حدِّ بالای این اماره پذیرفته شد. حداقل این اماره نیز، هفت سال بود که بعدها به هشت و سپس ده سال ارتقاء یافت. به موجب این اماره، اطفال ده تا چهارده ساله، فاقد اهلیّت جنایی بودند مگر اینکه ثابت می‌شد طفل در زمان ارتکاب جرم، خطا بودنِ عملش را می‌دانسته است. مفروض در اماره‌ی قابل ردِّ عدم رشد، عدم درک و شناخت اطفال نسبت به ماهیت خطاکارانه‌ی اعمالشان است و نه فقدانِ قصد. بزرگترین مشکل حقوق انگلستان در اعمال این اماره، ابهام در محدوده‌ی آن بود. دادگاه عالی در پرونده‌ی «J.M.v.Runeckles» تلاش نمود این ابهامات را رفع نماید. در این پرونده، اظهار گردید طفل باید بداند عملش «کاملاً خطا» و ماورای صرفِ شیطنت یا شرارتِ کودکانه است. در اینجا، هیچ رهنمودی در خصوصِ معیارِ کاملاً خطا بودنِ عمل و رابطه‌ی آن با درک ممنوعیتِ قانونی ارائه نشد. برخی اظهار داشته‌اند: «آن چیزی که لازم است طفل از قانون بداند این است که آیا پلیس وی را به سبب عملش به دادگاه می‌برد یا خیر».(Bevan, 1989: 510)

بنابرِ این عقیده، درک طفل نسبت به انواع مختلف جرائم و ماهیت آنها ضروری نیست. حتی برخی درک طفل نسبت به اصل ممنوعیتِ قانونی را نیز لازم ندانسته، علم وی به خطا بودن عمل از نظر اخلاقی را، جهتِ ردِّ اماره کافی می‌دانند.

در مورد اعمال شیطنت‌آمیزِ کودکانه نیز ممکن است طفل نسبت به ماهیتِ غیراخلاقیِ برخی از این اعمال علم داشته باشد، لیکن، دادگاه با تعیین معیار علم به «کاملاً» خطا بودنِ عمل کوشید میان این دو نوع بینش اطفال تفکیک قائل شود. جایی که طفل با علم به ممنوعیتِ اخلاقیِ عمل، با این تصوّر که حداکثر با تنبیه پدر و مادر مواجه می‌شود، مرتکب آن رفتار می‌گردد و جایی که طفل در می‌یابد که عملش با واکنش‌هایی فراتر از یک تنبیه ساده مواجه می‌شود.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی سن مسئولیت جزایی اطفال در حقوق کیفری ایران و انگلستان با در نظر گرفتن قواعد بین المللی

دسته‌ها: دسته اصلی