دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

: منظور نمودن هزينه نگهداري و فروش

بند 3 ماده 88 کنوانسيون براي طرفي که اقدام به بازفروش کالا مي نمايد يک حق را پيش بيني مي کند ، حقي که اين بند براي بازفروش کننده در نظر گرفته اين است که وي حق خواهد داشت معادل مبلغ هزينه هاي متعارفي که براي نگهداري کالا و فروش آن متحمل شده را از عايدات حاصل از بازفروش به دست مي آورد منظور نمايد .

منظور از هزينه نگهداري، مخارجي مثل هزينه سالن و هزينه غذا دادن حيوانات و هزينه انبارداري و امثال آن مي باشد و منظور از هزينه فروش ، مخارجي که براي به فروش رساندن کالاي مزبور لازم است مثل اجرت دلال و هزينه حمل کالا تا محل فروش و هزينه ابلاغ و هزينه عرضه عمومي( مثل آگهي ) و هزينه هايي از اين دست مي باشد .

برخي از نويسندگان ۱ بر اين عقيده اند که هر چند کنوانسيون مبحثي را به موضوع تهاتر اختصاص نداده اما در واقع در بند 3ماده 88 نوعي تهاتر پيش بيني شده است ؛ به عبارت ديگر مي توان گفت مخارجي که توسط بازفروشنده هزينه شده مطابق بند 3 ماده مزبور از عايدات حاصل از فروش کسر مي گردد و در واقع نوعي تهاتر را به وجود مي آورد .

حق منظور نمودن از عايدات حاصل از فروش که در بند 3 آمده فقط منحصر به « مخارج » است و اين مخارج نيز فقط به مخارج نگهداري و فروش خلاصه شده است ۲ ، که به نظر مي رسد ايجاد اين محدوديت چندان درست نباشد ۳  ، اما به نظر مي رسد در صورتي که بازفروش کننده ادعا هاي ديگري نيز داشته باشد مي تواند براي مطالبه آن ها اقامه دعوا نمايد .

البته اين هزينه ها بايد متعارف باشد و متعارف بودن اين هزينه ها به وسيله ارجاع به آن چه که يک تاجر کوشا و دقيق ( متعارف ) براي هزينه فروش و نگهداري انجام مي دهد ارزيابي مي شود ۴ .

به منظور اطمينان از عملکرد بازفروش کننده طرف مقابل حق درخواست ارائه صورت حساب هزينه ها را بايد داشته باشد ۵ .

1 . Michael Bridge , The Nature and Consequences of Avoidance of the Contract under the United Nations Convention on the International Sale of Goods ,  International Law Review of Wuhan University , Vol 10 , 2008-2009 , p . 120 – 121 .

۲ . هيجده تن از دانشمندان حقوق دانشگاه هاي معتبر جهان ، پيشين ، ص 196 .

3 . طرح اصلاح کنوانسيون مقرر مي دارد « حق دارد از عايدات حاصل از فروش هزينه هاي متعارف را حفظ نمايد » همان طوري که ديده مي شود نويسندگان اين طرح اصلاحي نيز محدوديتي که کنوانسيون قائل شده را مورد توجه قرار داده اند و با نياوردن نوع هزينه ها درصدد برآمدند تا نسبت به محدوديت نادرست کنوانسيون رفع مشکل نمايند ، بر اساس طرح اصلاحي بازفروش کننده مي تواند کليه هزينه هايي که متحمل شده را منظور نمايد .

UNCITRAL , UNCITRAL Outline of the CISG , Ibid .

4 . Peter Schlechtriem , Ibid , p . 684 .

5 . Ibid .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسي تطبيقي در حقوق ايران ، نظام حقوقي کامن لا و کنوانسيون بيع بين المللي کالا 1980 وين

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

دریافت وام بین المللی و انتقال سرمایه به خارج از ایران

بانک وسترن یونیون در سال ۱۸۵۱ تأسیس شد. این شرکت ارائه‌دهندهٔ خدمات مالی و ارتباطی است و مقر اصلی آن در مریدین، کلرادوایالات متحده قرار دارد.وسترن یونیون خدمات متنوعی از جمله انتقال وجه فرد به Read more…

دسته اصلی

 آموزش رایگان طراحی گرافیکی در سایت ایزی دیزاین

آشنایی با سایت ایزی دیزاین ایزی دیزاین با نام لاتین Ezdesign برگفته از دو کلمه Ez (easy) + Design می باشد و مرجعی است که علاوه بر آموزش رایگان نرم افزار های گرافیکی از مانند Read more…

دسته اصلی

مزایای ورزش یوگا

یوگا ورزشی است که باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود و فواید زیادی به همراه دارد. این ورزش هم بر روی سلامت بدن و هم سلامت ذهن کار می‌کند. دادن یک عنوان خاص به یوگا مشکل Read more…