دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

: اركان متشكله جرم جعل اسناد هويتي

الف ) ركن قانوني

منظور از عنصر قانوني اين است كه ابتدا فعلي را كه شخصي انجام داده به موجب قانون جرم شناخته شده باشد تا زمينه تعقيب و مجازات فراهم گردد . ( اصل قانوني بودن جرم و مجازات ) .

با توجه به مفاد ماده 523 قانون مجازات اسلامي‌مشخص است كه تعريف جامع و كاملي از جعل اسناد ارائه نشده ، بلكه به مصاديق آن اشاره گرديده است . نظر به اينكه برخي از مصاديق ذكر شده در قانون مذكور ( مانند بكار بردن مهر ديگري ) نمي‌تواند در قالب اسناد هويتي عينيت يابد . بر اين اساس براي آنكه بتوان به برداشت مشخص از جعل اسناد هويتي رسيد ، به ماده 10 قانون تخلفات و جرائم و مجازات هاي مربوط به اسناد سجلي و شناسنامه نيز اشاره مي‌گردد .

طبق ماده 10 قانون تخلفات و جرائم و مجازات هاي مربوط به اسناد سجلي : ” هر كس در شناسنامه يا اسناد سجلي خود يا ديگري هرگونه خدشه ( از قبيل تراشيدن يا خراشيدن يا قلم بردن يا الصاق يا محو يا اثبات يا سياه كردن ) وارد نمايد ، به پرداخت جزاي نقدي از 100000 تا 500000 ريال محكوم خواهد شد . در صورتي كه اقدامات ذكر شده به قصد متقلبانه انجام يافته باشد مرتكب به مجازات جعل در اسناد رسمي‌به كيفيت مقرر در قوانين جزايي محكوم مي‌شود‌” .

حال با توجه به اينكه شناسنامه مهمترين سند سجلي است و از طرفي كاملترين سند هويتي نيز محسوب مي‌گردد و به عبارتي نقطه اشتراك قوي بين اسناد هويتي و اسناد سجلي خواهد بود ، لذا مي‌توان براي ارائه تعريف مناسب براي جعل اسناد هويتي به متن ماده 10 قانون تخلفات ، جرائم و مجازات هاي مربوط به اسناد سجلي استناد داشته و جعل اسناد هويتي را با استنباط از اين ماده قانوني ، به اين نحو تعريف نمود .

” جعل اسناد هويتي عبارت است از ساختن متقلبانه شناسنامه يا اسناد مبين هويت افراد از زمان ولادت تا وفات يا قلب حقيقت در يك سند هويتي بصورت تقلبات مادي و محسوس از قبيل تغيير دادن كلمات يا عبارات به انحاء مختلف به قصد اضرار بغير به طرق پيش بيني شده در قانون ” .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

اجاره خوردرو-ماشین عروس-اجاره اتوبوس دربستی-اجاره ون- تاکسی فرودگاه

اجاره بنز s500 اجاره بنز اس 500 اجاره خودرو تشریفاتی ,اجاره خودرو شیک , مدل بالا , vip ,اجاره روزانه با راننده ,اجاره روزانه بدون راننده ,ماشین عروس با راننده ,ماشین عروس بدون راننده ویژه Read more…

دسته اصلی

چارتر لحظه آخری

بلیط لحظه آخری به شرایطی می گن که آژانسای مسافرتی زمان قانونی توان پرکردن ظرفیت هواپیما رو نداشته و به دنبال جبران اون با به کار گیری بلیطای ارزون تر هستن. این بلیطا واسه کسائی Read more…

دسته اصلی

پیچ و رولپلاک با طناب

آیا می دانید تا به امروز استفاده از پیچ و رولپلاک با طناب برای محکم کردن سنگ نما از بهترین روش های محکم سازی به شمار می آید؟ تعجب نکنید! استفاده از پیچ و رولپلاک Read more…