دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 جرم نشر اکاذیب سایبری در حقوق کیفری ایران

1ـ تمامی وسایل مذکور مکتوب است و لذا نطق در مجالس و امثال آن ظاهراً از شمول آن خارج است .

2ـ منظور از نامه، ورقه ای است که روی آن مطالبی خطاب به کسی نویسند و شکوائیه یا شکایت نامه، ورقه ای است که حاکی از شکایت و دادخواهی باشد و مراسلات جمع مرسله مکاتبه و نامه نگاری است و عرایض جمع عریضه درخواست نامه و عرض حال است و همچنین گزارش عبارت است از شرح و بیان واقعه ای به مقامی ما فوق، خواه مقام رسمی باشد یا غیر رسمی .

آیا می توان اینترنت یا پیامهایی که با موبایل قابل ارسال هستند، (sms) را نیز مشمول وسایل ماده 698 دانست ؟ جواب : اداره حقوقی قوه قضائیه چنین نظر داده است «اگر به وسیله اینترنت یا مشابه آن هم جرمی به کسی نسبت داده شود ونسبت دهنده نتواند صحت آن انتساب و اسناد را ثابت نماید مورد مشمول ماده 698 ق.م.ا خواهد بود».هچنین نوشتن مطالب روی دیوار معابر می تواند از مصادیق اشاعه اکاذیب باشد و از طریق نقاشی  کاریکاتور و به طور کلی با ترسیم تصویر یا عکس های مونتاژ شده نیز قابل تحقق است .­ اما قانونگذار به بیان اکاذیبی ازطریق شفاهی اشاره ای ننموده است (مثلاً بیان اکاذیب در یک برنامه تلویزیونی که میلیونها نفر بیننده در سراسر کشور دارد) که باید از طریق اصلاح قانون رفع اشکال شود، ( همانطور که در جرم افتراء با اضافه کردن « . . . یا به هر وسیله دیگر . . . » در سال 75 به ماده 697 مشکل را حل کرده است )[1].

عنصر مادي اين جرم، اظهار و نشر اكاذيب يا نسبت دادن عمل خلاف حقيقت به شخص حقيقي يا حقوقي یا مقامات رسمي است كه به يكي از راههاي مذكور در اين ماده محقق مي شود . با توجه و دقت در ماده 698 ق . م . ا ملاحظه مي شود كه در حقيقت دو جرم در اين ماده بيان شده است با يك جرم اظهار اكاذيب است كه يا به قصد اضرار به غير صورت مي گيرد مانند اينكه به دروغ گفته شود ، فرزند فلان كس تصادف كرده است و فوت نموده است ، يا به قصد تشويش اذهان عمومي است مانند اينكه به دروغ گفته شود كه مردم فلان منطقه دست به تظاهرات زده اند و جرم ديگر ، نسبت دادن مطالب غير واقعي به شخص حقيقي يا حقوقي يا مقامات رسمي است كه شباهت به افترا دارد اما مطلبي كه نسبت داده مي شود جرم نيست[2].

[1] زماني و بهراملو، سيد قاسم، مهناز (1386)،همان،ص93

[2] دكتر عباس زراعت ، شرح ق . م . ا ، بخش تعزيرات ص 377

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:جرم نشر اکاذیب سایبری در حقوق کیفری ایران

دسته‌ها: دسته اصلی