دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

) كلاهبرداري  از طريق وصول چك هاي بانكي جعلي با استفاده از مدارك مجعول هويتي

سهولت جابجايي انواع چك هاي بانكي ، سبب جايگزيني اين چك ها بجاي پول نقد شده و در سيستم اقتصادي كشور اكثر افراد تبادل چك هاي بانكي را بجاي دريافت و پرداخت حجيم پول نقد پذيرفته اند . همين امر زمينه اي را براي مجرمين حرفه اي فراهم نموده كه سعي دارند اعمال تبهكارانه خود را با استفاده از چك هاي مسافرتي جعلي تحقق بخشند . اين افراد با تهيه چك هاي جعلي كه تشخيص آنها از چكهاي اصيل براي مردم عادي مشكل مي‌باشد به عنوان خريدار به صنوف مختلف مراجعه نموده و پس از خريد ، چكهاي جعلي را بجاي پول نقد ارائه مي‌دهند و براي جلب اعتماد و اطمينان فروشنده مداركي را به منظور شناسايي خود به رويت فروشنده مي‌رسانند ، طبق عرف بازار ، فرد گيرنده چك ، مشخصات آورنده را در ظهر چك و يا در دفاتري كه به همين منظور تهيه نموده اند درج مي‌كنند تا در صورتي كه ايراد و اشكالي از بابت چك بروز كند ، بتوانند به ارائه كننده دسترسي پيدا كند . اين چك ها بعضاً دست به دست شده و افراد گوناگوني را درگير ماجرا مي‌سازد . پس از رسيدن چك به بانك ، جعلي بودن آن مشخص شده و كليه افرادي كه در انتقال چك دخالت داشتند ، در تعاقب ايادي نفرات قبلي خود را معرفي مي‌نمايند و در نهايت به شخصي كه با ارائه مدرك شناسايي آن را به فروشنده اوليه واگذار نموده ، مي‌رسد . بديهي است به لحاظ جعلي بدون اين مدرك ، دسترسي به فرد مورد نظر امكان پذير نخواهد بود و اين نيز يكي از ترفندهايي است كه مجرمين حرفه اي در امر اخذ مال به شيوه كلاهبرداري  مرتكب مي‌شوند .

البته سوابقي نيز در خصوص بكارگيري اين روش به گونه اي ديگر در محاكم و مراجع انتظامي‌مطرح شده است . يكي از راه هايي كه مجرمين جهت وصول چك هاي تقلبي از اسناد هويتي مجعول استفاده مي‌نمايند ، عبارت از اين است كه با عناوين گوناگون ، از بانكها ، چك هاي رمز دار و با بين بانكي را دريافته داشته و قبل از ارائه به بانك محال عليه ، ارقام و مبلغ چك را تغيير مي‌دهند . به نحوي كه در بررسي هاي عادي كه معمولاً توسط متصديان باجه بانك صورت مي‌گيرد ، مشخص نگردد . سپس با ارائه مدارك هويتي جعلي ، چك موصوف را وصول كرده و سريعاً از صحنه خارج مي‌شوند .

طبيعي است كه در مكاتبات بعدي بين شعب ، بانك جعلي بودن چك و افزايش مبلغ آن مشخص خواهد شد . اما مطمئناً شناسايي وصول كننده از پي جويي سند هويت ارائه شده كه جعلي است نتيجه اي را به همراه نخواهد داشت .

    اين روش بيشتر در ارتباط با حساب هاي دولتي است و موسسات دولتي كه معمولاً از موجودي خود به لحاظ حجم عظيم تبادلات بصورت روزانه مطلع نمي‌باشند ، به وقوع مي‌پيوندند .

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی حقوقی جرم جعل مادی  در قانون مجازات 1392

دسته‌ها: دسته اصلی