دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی سن مسئولیت جزایی اطفال در حقوق کیفری ایران و انگلستان با در نظر گرفتن قواعد بین المللی

مبهم بودنِ اماره‌ی قابل ردِّ عدم رشد

دادستان باید ثابت نماید که در زمان ارتکاب جرم، طفل می‌دانسته که عمل وی «کاملاً خطا» است. «کاملاً خطا» مفهومی مُبهم است که نه به معنای «مجرمانه بودن» عمل است و نه به معنای «غیراخلاقی» بودنِ آن. استفاده از این اصطلاح جهتِ تبیین رشد جزایی چندان مناسب نیست. زیرا رشد جزایی مفهومی کاملاً پیچیده است که اجزای مختلفی چون علم به ماهیتِ رفتار، علم به آثار طبیعیِ عمل و درک آثار اجتماعی آن را شامل می‌گردد. همچنین، این مفهوم به عوامل مختلفی نظیرِ میزان رشد شناختی فرد، ضریب هوشیِ وی، میزان برخورد با مسائل اجتماعی و… بستگی دارد و نمی‌توان آن را در قالب مفهومی چون علم طفل به کاملاً خطا بودنِ عملش خلاصه نمود. شاید بهترین راه حل قانونگذار انگلستان این بود که از اصطلاح «رشد جزایی» استفاده کرده و با مشخص کردن برخی محدوده‌های آن، تبیین دقیق‌تر را به عهده‌ی رویّه‌ی قضایی گذاشته است. البته، آشکار است که نظریه‌های روان‌شناسان و روان‌پزشکان می‌توانست مهمترین راهنمای قضات در تعیین قلمروِ رشد جزایی باشد. با این وجود، مسلم است که صرف ابهام داشتنِ این مفهوم، دلیل حذف آن نیست.[1](گل‌پرور، پیشین، ص 87)

 

[1]ـ ماده‌ی (91) قانون جدید مجازات اسلامی مصوّب 1392 مقرّر داشته است: «در جرایم موجب حد یا قصاص، هرگاه افراد بالغ کمتر از هیجده سال، ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد، با توجه به سن آنها، به مجازات‌های پیش‌بینی شده در این فصل محکوم می‌شوند.

تبصره ـ دادگاه برای تشخیص رشد و کمال عقل می‌تواند نظر پزشکی قانونی را استعلام یا از هر طریق دیگر که مقتضی بداند، استفاده کند».

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی سن مسئولیت جزایی اطفال در حقوق کیفری ایران و انگلستان با در نظر گرفتن قواعد بین المللی

دسته‌ها: دسته اصلی