دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی در حقوق کیفری ایران

گفتار سوم-سوء نیت عام

سوء نیت عام نیز باید اثبات شود تا شخص قابل مجازات باشد یعنی مرتکب باید عمداً و با سوء نیت اموال و وجوه دولتی را بر خلاف اختیاراتی که به اوداده شده مورد استفاده و یا مصرف قرار دهد . در ضمن ذکر این نکته ضروری است که علم به موضوع که همان تعلق مال به دولت است از جمله شرایط لازم برای رکن معنوی است . یعنی باید شخص مرتکب بداند که اولاً این مال متعلق به دولت است و ثانیاً در حد قوانین و مقررات خاص حق استفاده و بهره برداری از آن مال را دارد ، ثالثاً قوانین و مقررات خاص استفاده از مال نیز برای مرتکب روشن بوده و او علم به آنها را داشته بوده است . [1]

گفتار چهارم-مسوولیت کارکنان دولت

 

برای ایجاد مسئولیت مدنی دولت می بایست رابطه علیت یا سببیت بین دو ركن تقصیر و ضرر وجود داشته باشد. در واقع باید ثابت شود كه علت وقوع ضرر رفتار تقصیرآمیز دولت یا مأمور وی بوده است.  به عبارت دیگر زمانی می توان زیان را به اداره منسوب دانست كه رفتار زیان باركارمند علت مؤثر در وقوع زیان بوده باشد . [2]

بایستی توجه داشت كه همیشه علت ورود زیان ناشی از رفتار دولت یا واحد دولتی نیست بلكه گاهی علل مختلفی در ورود زیان به اشخاص مؤثر هستند. در این خصوص تذكر چند نكته لازم به نظر می رسد :

1-  گاهی چند سازمان در وقوع زیانی مؤثر هستند كه در چنین حالتی كلیه سازمانهای وارد كننده ضرر مشتركاً مسئولیت مدنی درجبران خسارت را دارند .

2-  گاهی زیان وارده ناشی از اجرای بعضی مقررات است مثل عمل شهرداری در طرح توسعه معابر و درنتیجه تخریب اماكن تجاری و مسكونی و واردكردن زیان به مالكین آن اماكن ( درچنین مواردی شهرداری مسئول جبران خسارت به نرخ دولتی می باشد.)

[1] همان،ص19

[2] منتی نژاد، صادق، حقوق کیفری مالی، تهران، مرکز آموزش وبهسازی منابع انسانی دیوان محاسبات کشور، چاپ اول ، 1386،ص82

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:تصرف غیرقانونی در وجوه و اموال دولتی در حقوق کیفری ایران

دسته‌ها: دسته اصلی