دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی حق صغار در استیفای قصاص و تعدد اولیای دم در استیفای قصاص

ـ ولی دم کبیر

در قانون جدید مجازات اسلامی فصلی به نام « صاحب حق قصاص » پیش بینی شده است . در این ماده از قانون جدید مجازات اسلامی به صاحب حق قصاص اجازه داده شده از بدو پیدایش حق قصاص ، مرتکب را بطور مجانی یا با مصالحه گذشت نماید .

ب ـ اولیاء دم متعدد

اولیاء دم متعدد، ممکن است همگی صغیر یا همگی کبیر باشند و نیز ممکن است بعضی کبیر و بعضی صغیر باشند که ذیلا این موارد را به تفکیک مطالعه می کنیم.

1 ـ همگی کبیر

در صورتی که اولیای دم متعدد بوده و همگی حاضر بوده و اهلیت استیفا را داشته باشند و همه خواستار قصاص باشند ، یا به اخذ دیه رضایت دهند و یا قاتل را عفو کنند ، بر طبق توافق جمعی عمل می شود و مشکل خاصی مطرح نمی شود .

چنانچه اولیای دم متعدد بوده و همگی اهلیت استیفا را داشته باشند و برخی به اخذ دیه رضایت دهند ، دیگر اولیای دم می توانند قاتل را قصاص کنند ؛ مشروط بر اینکه سهم دیه کسانی را که عفو کرده اند به قاتل پرداخت کنند . این دو مطلب اخیر مورد توافق گروهی از فقیهان است و ظاهرا در آن اختلافی نیست . [1]

2 ـ همگی صغیر

درباره اختیارات ولی قهری در استیفای حق قصاص در صورتی که تمامی اولیای دم صغیر باشند ، بین فقهای شیعه اختلاف نظر وجود دارد .

عده ای بر این عقیده اند که ولی قهری مجاز به استیفای حق قصاص نمی باشد و باید به انتظار بلوغ ولی یا اولیای دم صغیر نشست و گروهی دیگر به رعایت مصلحت صغیر از سوی ولی قهری نظر داده اند .

در ذیل به بررسی این دو نظریه می پردازیم :

[1] . نجفی ، محمد حسن ، پیشین ، ج 41 ، ص 289

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی حق صغار در استیفای قصاص و تعدد اولیای دم در استیفای قصاص

دسته‌ها: دسته اصلی