دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

– تبیین فشارهای روانی از لحاظ روانشناختی

فشارهای روانی یک پدیدۀ جهانی است و خصیصۀ اصلی آن، اینست که تمامی ابعاد روانشناختی، جسمانی، خانوادگی و اجتماعی افراد آدمی را به میان می­کشد. تاکنون فشارهای روانی به منزلۀ «بیماری» جوامع پیشرفتۀ صنعتی مورد نظر قرار گرفته است؛ جوامعی که در آنها انسانِ محروم از ساختار مذهبی، خانوادگی و اجماعی مناسب، به منابع روانشناختی و جسمانی خود کاهش یافته و دیگر نمی­تواند به شیوه­ای رضایت­بخش، با خواسته­های روزمرۀ محیط خود و دگرگونی­های آن مقابله کند.

مفهوم فشارهای روانی، با در نظر گرفتن روابط پیچیده روان و تن، امکان نوآوری در قلمرو حقوقی و پذیرش دیدگاهی جدید دربارۀ انسان در جهان قرن بیست­و­یکم را فراهم خواهد کرد. بنابراین فشارهای روانی داری مراحل و خصوصیات ویژه­ای می­باشد که بررسی آن ضروری به نظر می­رسد.

 2- 1- 1- مراحل فشارهای روانی

برخلاف تصور عموم که همواره فشارهای عصبی را به مفهوم منفی در نظر می­گیرند، فشارهای عصبی همیشه بد مذموم نیست. البته یک شکل فشارهای عصبی که بار منفی دارد «دیسترس» نامیده می­شود که هنگام ناراحتی در ما ایجاد می­شود. اما فشار عصبی، حالت مثبت و خوشایندی هم دارد که به وسیلۀ موارد خوب ایجاد می­شود و «یوسترس» نام گرفته است.

در فاز منفی، فشارهای روانی، نامستعد هستیم به: خستگی، بی­حوصله­گی، کاهش دقت، بدبینی، بیماری، حوادث، عدم برقراری ارتباط مناسب و خلاقیت کم اما در فاز مثبت(استرس) منجر می­شود به نیروی زندگی، جدیت، خوشبینی، تمرکز فکری، روابط شخصی مناسب و افزایش خلاقیت واکنش فرد نسبت به تنیدگی بر حسب ویژگی­های وی و با توجه به منابعی که در این رویارویی در اختیار دارد، تغییر می­کند. منابع مالی، سطح تحصیلی، وضع سلام، ویژگی­های روانشناختی مانند هوش و حالات خلقی، خصیص­های فردی مهارت­ها و هم چنین سن و جنس در سطح اول قرار دارد. افزون بر این، منابع خانوادگی مانند انسجام، سازش پذیری، ارتباط و مهارت در حل مسأله و بالاخره حمایت­های اجتماعی را در سازش یافتگی با رویدادهای تنیدگی­زا مهم دانسته­اند. (دادستان، پریرخ. 1387. 19).

 

2- 1- 1- 1- مرحلۀ آگاهی دهنده یا اعلام خطر

 در این حالت تغییرات فیزیولوژیکی و روانی در انسان به وجود می­آید که مرحلۀ نخست یا اعلام خطر نامیده می­شود. در این مرحله مقاومت بدن برای آمادگی مبارزه با عامل استرس به اندکی پایین­تر از حد معمول کاهش می­یابد. وضعیتی که در آن عواطف و هیجان­ها، فرایند اندیشیدن و حالت­های بدن انسان کشش و سنگینی وارد می­آید، توانایی انسان در سازگاری با پیرامون به خطر می­افتد.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:رابطه فشارهای روانی با عوامل رافع مسئولیت کیفری

دسته‌ها: دسته اصلی