دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی میزان رمزگردانی گویشوران مازندرانی، ترکی و کردی

پژوهش­های داخلی

ضیاء حسینی (1378) به بررسی پدیده رمزگردانی در گفتار ایرانیان مقیم آمریکا پرداخت. او پس از کسب اطلاعاتی چون سن، مدت اقامت، میزان تحصیلات و وضعیت شغلی از آزمودنی­ها (از طریق پرسش­نامه)، به ضبط مکالمات آنها پرداخته است. پس از بررسی داده­های به دست آمده از آزمودنی­ها، به این نتیجه رسید که مدت اقامت بر روی الگوی رمزگردانی تاثیرگذار است. بدین معنی که گروه زیر 15 سال اقامت بیشتر از گروه بالای 15 سال اقامت رمزگردانی درون جمله­ای داشتند و حال آنکه گروه بالای 15 سال اقامت بیشتر از رمزگردانی میان جمله­ای استفاده کرده بودند. از دیدگاه او، دوزبانه­های فارسی-انگلیسی توجه ویژه­ای به زبان انگلیسی دارند و آن را زبان برتر می­پندارند.

رضاپور (1379) در پژوهش خود با عنوان رمزگردانی از منظر کلامی و جنبه­های کاربرد شناختی آن، به بررسی تاثیر عوامل اجتماعی همچون سن، جنسیت و میزان تحصیلات در میان 20 دو زبانه مازندرانی-فارسی پرداخته است و سعی وی بر آن بود تا نقش­های رمزگردانی را در کلام مشخص نماید. به عبارت دیگر این که معلوم شود پدیده رمزگردانی در کلام هدفدار است و آیا ویژگی­های رمزگردانی یک پدیده جهان شمول است یا هر زبان دارای ویژگی­های رمزگردانی منحصر بفرد می­باشد. وی پس از بررسی نقش­های رمزگردانی در کلام دو زبانه­های انگلیسی-اسپانیولی، انگلیسی-چینی، انگلیسی-ژاپنی و چند زبان دیگر نشان داده است که نقش­های اصلی رمزگردانی در کلام عبارتند از برجسته­سازی، تمییز اطلاع نو و کهنه، تاکید بر پیام و نقل داستان.

پس از تجزیه و تحلیل داده­های بدست آمده، وی به این نتیجه رسید که به جز جنسیت، سایر عوامل بر رمزگردانی تاثیر ندارند.

جبرائیلی (1383) در تحقیق خود ابتدا به پیشینه مفهوم رمزگردانی در سه گروه از مطالعات در حوزه زبانشناسی یعنی مطالعات حوزه­های واج­شناسی ساخت­گرا، نظریه اطلاع­رسانی و دو زبانگی اشاره می­کند. آنگاه وی به توصیف مفهوم رمزگردانی از منظر جامعه­شناسی زبان پرداخته و چهار احتمال را در حوزه رمز و رمزگردانی بر عالم گفتمان مترتب می­داند:

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی میزان رمزگردانی گویشوران مازندرانی، ترکی و کردی

دسته‌ها: دسته اصلی