دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 بررسی و تبیین سن مسئولیت کیفری اطفال در حقوق موضوعه ایران وحقوق فرانسه

بند دوم : بعد از انقلاب کبیر فرانسه

با عنایت به مبنای اعمالِ واکنشِ اجتماعی در قبالِ رفتارهای ناقضِ قانونِ کودکان و نوجوانان که عبارت از «اصلاح و تربیت و بازسازگاریِ اجتماعی» آنان است، رعایت اصول راهبردیِ چندی توسط قاضیِ ویژه‌ی دادگاه اطفال و نوجوانان، به منظورِ تحقّقِ این مبنا ضرورت می‌یابد. پس از احرازِ ارتکاب رفتار ناقضِ قانون از سوی کودکان و نوجوانان، قاضی وِیژه اطفال و نوجوانان بایستی در مقام تعیین بهترین واکنشِ اجتماعی در قبالِ آنها، شرایط نامساعد فرهنگی، زیستی، روانی، اجتماعی و اقتصادیِ حاکم بر وضعیتِ زندگی آنان را لحاظ نموده و این مهم از مسیر ضرورتِ تشکیل پرونده‌ی شخصیت برای آنان قابل تحقق است. بند «الف» ماده‌ی 1 ـ 17 مقررات پکن، تصریح داشته است: «واکنش اتخاذی همواره بایستی متناسب با شرایط و نیازهای نوجوانان و نیز، نیازهای اجتماعی باشد». (سازمان ملل، پیشین، ص 175)

مبحث سوم- جرایم مرتبط با وضعیت شخصی کودک

قانون جزای 1994 فرانسه، قلمرو گسترده­ای از جرایم لطمه زننده به کودکان که مجازات برخی از آنها نیز تشدید شده را پیش­بینی نموده است. هیچکدام از این جرایم موضوع مقررات اختصاصی قرار ندارند و فقط کیفیات مشدّده جرم در قلمرو حقوق جزا مانند هتک ناموس، دیگر تجاوزات جنسی، خشونت­های عمدی یا غیرعمدی را می­سازند. بنابراین، در حقوق فرانسه، «حقوق جزای اختصاصی کودکان بزه­دیده» وجود ندارد.

برای شناخت جرایم مرتبط با وضعیت شخصی کودک، می­توان از یک طرف به خشونت­های با وصف جنسی و از طرف دیگر، به سایر شیوه­های خشونت توجه نمود.

گفتار اول- خشونت­های جنسی

جرایم جنسی، به طور گسترده، به عنوان صدمات شدیدی که آثار آنها فراتر از خسارات وارد به تمامیت جسمانی شخص هستند، مورد توجه قرار می­گیرند. اینگونه جرایم در مورد کودکان زیاد دیده می­شود و پرونده­های جدید مطرح نزد رسانه­های گروهی، دلیل این مدعاست.

با توجه به درجه شدت، خشونت­های جنسی، به دو گروه تقسیم می­شوند: این خشونت­ها، از هتک ناموس که شیوه بسیار شدید در قلمرو خشونت­ جنسی محسوب می­شود تا دیگر شیوه­های خشونت جنسی مانند تجاوزات جنسی و تعرضات ساده جنسی را در برمی­گیرند.

اول- هتک ناموس[1]

تعداد بزهکاران محکوم شده برای هتک ناموس کودکان روبه افزایش است. علیرغم تغییر محسوس در رفتار بزه­دیدگان که دیگر تردیدی در طرح شکایت به خود راه نمی­دهند، هنوز هم رقم سیاه بزهکاری موضوع مهمی در جامعه به حساب می­آید. وضعیت کنونی نشان دهنده پدیده «تغییر جهت»[2] و جابجایی است که دامنه خود را به حومه­ها گسترش داده است.

مانند تمامی جرایم، هتک ناموس، اجتماع عناصر سازنده چندی که به شکل گیری جرم منجر می­شوند را فرض می­کند و سن بزه­دیده را به عنوان عامل تشدید کننده مجازات­ها در نظر می­گیرد.

[1] -Le viol.

[2] -Le phÁnomène de “tournantes”.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 دانلود پایان نامه:بررسی و تبیین سن مسئولیت کیفری اطفال در حقوق موضوعه ایران وحقوق فرانسه 

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

اجاره خوردرو-ماشین عروس-اجاره اتوبوس دربستی-اجاره ون- تاکسی فرودگاه

اجاره بنز s500 اجاره بنز اس 500 اجاره خودرو تشریفاتی ,اجاره خودرو شیک , مدل بالا , vip ,اجاره روزانه با راننده ,اجاره روزانه بدون راننده ,ماشین عروس با راننده ,ماشین عروس بدون راننده ویژه Read more…

دسته اصلی

چارتر لحظه آخری

بلیط لحظه آخری به شرایطی می گن که آژانسای مسافرتی زمان قانونی توان پرکردن ظرفیت هواپیما رو نداشته و به دنبال جبران اون با به کار گیری بلیطای ارزون تر هستن. این بلیطا واسه کسائی Read more…

دسته اصلی

پیچ و رولپلاک با طناب

آیا می دانید تا به امروز استفاده از پیچ و رولپلاک با طناب برای محکم کردن سنگ نما از بهترین روش های محکم سازی به شمار می آید؟ تعجب نکنید! استفاده از پیچ و رولپلاک Read more…