دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی اثر بخشی ورزش بر میزان عزت نفس ، شادکامی و کیفیت زندگی جوانان

۳ بار در هفته و در طول ۴ ماه شرکت کردند عملکردشان در اجراي آزمون هاي حافظه بهبود يافت  . اگر چه اين گونه بهبود حافظه بيشتر در سالمنداني که تمرين هاي پيشرفت  درماني اکتفا مي­کردند به عنوان يک حرکت نمادين و ماندگار مطرح شد (کارنوفسکي وبورچنال[1]، 1949). هيوگس[2]  (1995) در يک بررسي گسترده، در پژوهش‌هايي که در مورد کيفيت زندگي انجام شده بود، 44 تعريف مختلف را که بيش از 15 حوزه مختلف را تحت پوشش قرار داده  بودند، استخراج کردند. در نتيجه اين تعاريف و طبقه‌بندي‌هاي متعدد و مختلف، پژوهشگران به اين توافق رسيدند که ايده تعريف را کنار بگذارند و تعريف سازمان بهداشت جهاني، را به عنوان يک تعريف ملاک مورد پذيرش قرار دهند. و 4 يا 5 حوزه اصلي، را به منظور عملياتي کردن آن در نظر بگيرند (اسپيکر[3]، 1996).

سازمان بهداشت جهاني، کيفيت زندگي را به اين صورت تعريف کرده است: ادراکي است که افراد از وضعيتي که در آن زندگي مي‌کنند و زمينه فرهنگي و سيستم ارزشي که در آن هستند، دارند که اين ادراک براساس اهداف، انتظارات، استانداردها و علايق آنها مي‌باشد (گروه تهيه مقياس کيفيت زندگي سازمان بهداشت جهاني 1998). اصطلاح کيفيت زندگي، يک مفهوم بين رشته‌اي در رشته‌هاي روان شناسي، پزشکي و جامعه شناسي است.

 

تمام دانشمندان در مورد تعريف مفهوم کيفيت زندگي بر روي سه اصل توافق دارند:

1-کيفيت زندگي حاصل يک ارزشيابي ذهني است وخود بيمار بهتر از هرکس ديگري مي تواند راجع به کيفيت زندگي خود قضاوت کند. اما، گاهي شرايطي وجود دارد که اين قضاوت را براي بيمار مشکل مي سازد که در اين موارد خاص، از فرد مراقبت کننده پزشک و پرستار مي خواهيم ارزيابي را انجام دهد.

2- کيفيت زندگي يک ماهيت پويا و ديناميک است نه يک ماهيت ايستا، بدين معنا که در طول زمان همگام باتغييرات دروني و بيروني تغيير مي کند.

[1]– Burchenal

[2]– Hughes

[3]– Spilker


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي اثر بخشي ورزش بر میزان عزت نفس ، شادکامي و کيفيت زندگي جوانان

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی