دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین اسلام

منوچهر با سلم و تور مي‌باشد منوچهر فرزند ايرج و يا در حقيقت نوه‌ي ايرج براي گرفتن انتقام خون پدر سلم و تور را كه ايرج بي‌گناه را به قتل رسانيده‌اند به مكافات عمل خودشان رسانيد، و هر دو را به قتل مي‌رساند. در ابتداي داستان زماني كه فريدون منوچهر را به جنگ سلم و تور مي‌فرستد كينه‌خواه بودن منوچهر را اين گونه بيان مي‌كند:

مي‌كند و آنچه كه موجب قصاص مي‌شود را در كتب فقهي گرفتن يا هدر رفتن جان يك انسان معصوم و بي‌گناه و بي تقصير هم كُف به شكل عمد و عدوان دانسته و بيان نموده است.

«موجبه إزهانُ النفسِ المعصومهِ المكافئهِ عمداً و عدواناً».[1]

همان گونه كه مي‌دانيم قصاص يكي از قوانين امضايي اسلام مي‌باشد و قبل از ظهور اسلام اين قانون و قاعده محكم نه تنها در شبه جزيره عربستان بلكه در كشور متمدن ايران نيز رايج بوده است. اما آنچه در تعريف قصاص در آيين مقدس اسلام مي‌خوانيم با اجراي اين حكم در ايران با توجه به آنچه در شاهنامه آمده است تفاوت‌هايي نيز دارد.

مثلاً در احكام و اجراي قصاص عبارت «النفس بالنفس» را مشاهده مي‌كنيم اما منوچهرشاه در برابر يك تن يعني ايرج دو تن يعني سلم و تور را به قتل مي‌رساند و قصاص مي‌كند.

اما كمي عقب‌تر يعني در زمان پادشاهي كيومرث هوشنگ براي گرفتن انتقام پدر خود سيامك تنها يك شخص يعني همان قاتل پدر را به قتل رسانيده و از حد تجاوز نمي‌كند.

شايد در نگاه اول كمي بي‌رحمانه باشد كه جان يك انسان ديگر هم گرفته شود، شايد بهتر آن است كه با گرفتن ديه و پرداخت جريمه از هدر رفتن جان انسان ديگر يعني همان قاتل جلوگيري شود. اما هنگامي كه

[1]. تحريرالروضه، ص 457.

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبین ، بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین مبین اسلام در بخش اساطیری از پادشاهی کیومرث تا پادشاهی منوچهر

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی