دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

ازارزشمندترين منابع روايى شيعه به شمار مى‏آيد و يكى از چهار كتاب معتبر روايى شيعه است و هر مجتهدى در اجتهاد و استنباط احكام شرعى بايد به روايات آن توجه داشته باشد. و این حدیث با ترجمه مجلسی اول (ره) بدین صورت است که حضرت (صلى اللَّه عليه و آله) فرمودند:

كه عمده دردها و مرضها سه است و عمده دوا نيز سه است اما درد پس از زيادتى خون و بلغم و مره است كه آن صفرا و سوداست، پس دواء خون حجامت است، و دواء زيادتى بلغم حمام است كه به عرق دفع مى‏شود، و دواء صفرا و سودا جلاب است و مسهل كه مى‏دواند اين كس را به بيت الخلا.[1]

مجلسی اول در كتاب روضة المتقين که يكى از بهترين كتاب­هايى است كه در شرح كتاب من لا يحضره الفقيه به نگارش درآمده است، در شرح این حدیث می­گوید:

پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و اله وسلم) فرمودند: مرض و درمان سه تا است یعنی عمده وبیشتر امراض و در این سه خلاصه می­شود و اما خون و صفراء و سوداء و بلغم را فرموده چون مرض از زیادی اینها بوجود می­آید و مره شامل صفراء و سوداء می­شود.

لازم به تذکر است که برخی از محققین طب اسلامی در ترجمه این حدیث اشتباه کرده و الْمَشِيُّ بِالتَّشْدِيدِ به معنی مسهل را با المشی به معنی پیاده روی اشتباه گرفته و حدیث را غلط معنی کرده­اند، فلذا در عمل هم دچار اشتباه می­شوند. این حدیث سندی برای اثبات طبایع اربعه می­باشد و نشان می­دهد، غلبه آنها انسان را دچار امراض گوناگون جسمی می­کند و چنانچه در روایات دیگر و کتابهای طب سنتی مقرر شد، انسان را دچار امراض روحی می­کند و زمینه را برای نفوذ بعضی از رذایل اخلاقی پدید می­آورد.

1-1-1- روایت سیزدهم: درمان غلبه طبایع

از عبدالله و حسین پسران ابن بسطام نقل می­کنند که داروهایی را أَحْمَدُ بْنُ رِيَاحٍ بر ما املاء کرد و گفت که این داروها (ترکیبی ) را بر امام عرضه داشتم و حضرت از آن رضایت داشتند و فرمودند«إِنَّهَا تَنْفَعُ بِإِذْنِ اللَّهِ تَعَالَى مِنَ الْمِرَّةِ السَّوْدَاءِ وَ الصَّفْرَاءِ وَ الْبَلْغَمِ» و همانا این داروها به اذن خداوند تعالی از خلط سوداء و صفراء و بلغم و… منفعت می­رساند.

در این حدیث مشاهده می­شود که حضرت داروی عرضه شده را درمان برای غلبه سه طبع از طبایع اربعه و غیره می­داند.[2]

[1] . محمد تقى مجلسى‏ ، لوامع صاحبقرانى ، چ دوم ، ( قم: مؤسسه اسماعليان‏ ) ، ج‏2 ، ص 74 .

[2] . الطب، طب الأئمة عليهم السلام عَبْدُ اللَّهِ وَ الْحُسَيْنُ ابْنَا بِسْطَامَ قَالا أَمْلَى عَلَيْنَا أَحْمَدُ بْنُ رِيَاحٍ الْمُتَطَبِّبُ هَذِهِ الْأَدْوِيَةَ وَ ذَكَرَ أَنَّهُ عَرَضَهَا عَلَى الْإِمَامِ فَرَضِيَهَا وَ قَالَ إِنَّهَا تَنْفَعُ بِإِذْنِ اللَّهِ تَعَالَى مِنَ الْمِرَّةِ السَّوْدَاءِ وَ الصَّفْرَاءِ وَ الْبَلْغَمِ وَ وَجَعِ الْمَعِدَةِ وَ الْقَيْ‏ءِ وَ الْحُمَّى وَ الْبِرْسَامِ وَ تَشَقُّقِ الْيَدَيْنِ وَ الرِّجْلَيْنِ وَ الْأُسْرِ وَ الزَّحِيرِ وَ وَجَعِ الْكَبِدِ وَ الْحَرِّ فِي الرَّأْسِ وَ يَنْبَغِي أَنْ يَحْتَمِيَ مِنَ التَّمْرِ وَ السَّمَكِ وَ الْخَلِّ وَ الْبَقْلِ وَ لْيَكُنْ طَعَامُ مَنْ يَشْرَبُهُ زِيرْبَاجَةً بِدُهْنِ سِمْسِمٍ يَشْرَبُهُ ثَلَاثَةَ أَيَّامٍ كُلَّ يَوْمٍ مِثْقَالَيْنِ وَ كُنْتُ أَسْقِيهِ مِثْقَالًا فَقَالَ الْعَالِمُ ع مِثْقَالَيْنِ وَ ذَكَرَ أَنَّهُ لِبَعْضِ الْأَنْبِيَاءِ عَلَى نَبِيِّنَا وَ آلِهِ وَ عَلَيْهِ السَّلَامُ يُؤْخَذُ مِنَ الْخِيَارَشَنْبَرَ رِطْلٌ مُنَقًّى وَ … ، . ؛ ( محمد باقر مجلسی ، بحار الأنوار، ج ‏59 ، ص 241).

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی