دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  بررسی فقهی و حقوقی نماء و منافع در بیع از نظر فقه اسلامی و حقوق مدنی ایران

  • فروشنده ضامن عیوب پنهانی مبیع است: در صورتی که معلوم شوددر حین عقد عیبی وجود داشته یا به سببی که پیش از عقد به وجود آمده ، مبیع عیبی پیدا کرده است ، خریدار می تواند عقد فسخ کند یا کالای معیوب را پس دهد وبرای جبران از فروشنده ارش یا مابه التقاوت قیمت کالای سالم و معیوب را بخواهد( قانون مدنی ، ماده 426).

 

1-12- معرفي اجمالي انواع نماء در اصطلاح فقهي

1-12-1- نماء  متصل

نماء  متصل عبارت از اوصاف يا کيفياتي است که بر ارزش عين مي افزايد ولي هيچ گاه جداي از آن تصور نمي شود. مانند فربه شدن حيوان و بالا رفتن بهاي آن ، فربه شدن حيوان تنها به اعتبار وابستگي به عين داراي ارزش مالي است و نمي تواند از اين حالت تبعي خارج شود.( امامي،1385، ص 208)

بنابراين در بحث ما يعني تبعيت نماء از عين، درمورد نماء  متصل بايد گفت که اين نماء  همواره از عين تبعيت مي کنند و هرکس مالک عين است، مالک نماء  متصل آن عين هم مي باشد و هيچ استثنائي ندارد(همان منبع).

 

قرارداد کنند که براي يکي از شرکا بدون آنکه عمل زيادي انجام دهد، سهم بيشتري نسبت به ديگر شرکا باشد، آن قرار داد باطل است؛ زيرا آن زياده در مقابل چيزي قرار نگرفته است تا معاوضه‌اي باشد و شرکا هم قصد هبه و اباحه‌اي به او نکرده‌اند. به عبارت ديگر، تعهد مزبور بدون علت است. اگر هم اين امر به صورت شرط ضمن عقد شرکت قرار گيرد، چون بر خلاف مقتضاي عقد شرکت است، شرط و عقد باطل است؛ زيرا عقد شرکت اقتضا دارد که نمائات به نسبت مال‌الشرکه تسهيم شود، چون نمائات تابع اصل ملک است. همين‌طور هر يک از شرکا نسبت به پول ناشي از فروش مال مشترک و اجرت‌المسمي يا اجرت‌المثل و خسارات اين مال به نسبت سهم خود مشاعا شريک هستند.(روزنامه حمايت ،1392، 25 شهريور)


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي فقهي و حقوقي نماء و منافع در بيع از نظر فقه اسلامي و حقوق مدني ايران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی