دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

و اين معنا هم با تجربه و هم از راه بحثهاى علمى به ثبوت رسيده كه ميان ملكات نفسانى و احوال روح و ميان اعمال بدنى رابطه خاصى است، و معلوم شده كه هيچوقت كارهاى يك مرد شجاع و با شهامت با كارهايى كه يك مرد ترسو از خود نشان مى‏دهد يكسان نيست، او وقتى به يك صحنه هول‏انگيز برخورد كند حركاتى كه از خود بروز مى‏دهد غير از حركاتى است كه يك شخص شجاع از خود بروز مى‏دهد و همچنين اعمال يك فرد جواد و كريم با اعمال يك مرد بخيل و لئيم يكسان نيست.

الی‌الله شمرده می‎شود و اهل حق این موضع را از نظر دور نداشته‎اند. سالکِ عارفِ بالله، شیخ محمد بهاری در باب صحت مزاج برای سلوک عارفان می‎نویسد:

[سالک] اول باید صحیح المزاج باشد. اگر علتی در مزاج باشد باید به معالجة آن بپردازد، چه: اگر سودا غالب آید، پاره‎ای از حرکات سوداویه را شور عشق پنداشته و مغرور گردد. اگر صفرا و حرارت غلبه کند، خشکی دماغ و خفقان قلب و سوء‎الخلق فوق‎العاده حاصل گردد. اگر بلغم زیاده باشد، قصور در فهم معانی دقیقه خواهد کرد. پس اعتدال مزاج، لازم است.[1]

حاصل روايت، اين است که با صفاي مزاج مي‌توان به اخلاق حسن و ادراک علوم لاهوتي و از آن طريق، به انسان شدن [در مقابل حيوان بودن] دست يافت.

شرح کامل اين قبيل مطالب در ده‌ها و صدها مجلّد نيز ممکن نيست؛ چرا که اين مسائل مربوط به زواياي پيچيدة انسان است؛ همچون ماهيّت جسم، ماهيّت و کيفيّت نفس، روح، قلب و مانند آن. چگونگي ارتباط اين زوايا با يکديگر، شناسايي مفسدات آن‌ها – به اين معنا که چه اموري موجب خروج آن‌ها از مجراي طبيعي و سالم خود مي‌شود- شناسايي اموري که موجب بازگرداندن آن‌ها به صحّت مي‌شود، آگاهي از اموري که موجبِ حفظ صحّتشان است و… هر يک، بابي از معارف است که ابوابي از علوم حِکْمي و معارف الهي از آن گشوده مي‌شود. در اين علم نيز مثل بيشتر علوم، مسائل جانبي غير ضروري و بلکه باطل و غير حقيقي ممکن است توسّط کساني که اهليّت اين قبيل علوم را ندارند، داخل شده باشد و تمييز اين مسائل از حقايق و واقعيّات، کاري مشکل است؛ لذا گسترة وسيع اين علم شريف که همان سلوک حکيمانه است، بيشتر معلوم مي‌شود.

اين‌که انسان را موجودي فرض کنيم که صرفاً در متن ساير اجزاي طبيعت مادي قرار دارد و نيز اين‌که او را همچون جزيره‌اي، دور از عالم طبع و طبيعت تصوّر کنيم، هر دو اشتباه است.

[1] . محمد بهارى همدانی ، تذکره المتقین ، (تصحیح و تحقیق: علی افراسیابی ) ، چ دهم ، ( قم: نشر نهاوندی ،1390ش ) ، ص 103 .

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبیین نقش تعادل طبایع اربعه در تعالی اخلاق با نظر به روایات معصومین علیه السلام و حکمای اسلامی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

اجاره خوردرو-ماشین عروس-اجاره اتوبوس دربستی-اجاره ون- تاکسی فرودگاه

اجاره بنز s500 اجاره بنز اس 500 اجاره خودرو تشریفاتی ,اجاره خودرو شیک , مدل بالا , vip ,اجاره روزانه با راننده ,اجاره روزانه بدون راننده ,ماشین عروس با راننده ,ماشین عروس بدون راننده ویژه Read more…

دسته اصلی

چارتر لحظه آخری

بلیط لحظه آخری به شرایطی می گن که آژانسای مسافرتی زمان قانونی توان پرکردن ظرفیت هواپیما رو نداشته و به دنبال جبران اون با به کار گیری بلیطای ارزون تر هستن. این بلیطا واسه کسائی Read more…

دسته اصلی

پیچ و رولپلاک با طناب

آیا می دانید تا به امروز استفاده از پیچ و رولپلاک با طناب برای محکم کردن سنگ نما از بهترین روش های محکم سازی به شمار می آید؟ تعجب نکنید! استفاده از پیچ و رولپلاک Read more…