دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مرتبط با تمایل زوجین به برنامه¬های تنظیم خانواده

 

والدين، امنيت دوران سالخوردگي و رفاه اجتماعي و سياسي مي‌شود. در جوامع با جريان‌هاي ثروت نزولي، تصميم عقلاني از نظر اقتصادي اين است كه هيچ بچه‌اي نداشته باشيد. به نظر كالدول گذار از يك رژيم باروري طبيعي به يك رژيم باروري كنترل ‌شده به وسيله‌ معكوس‌ شدن جريان ثروت صورت مي‌گيرد. اين وضعيت زماني پيش‌ مي‌آيد كه در جريان نوسازي نظام خانواده از شكل گسترده به خانواده‌ هسته‌اي تغيير شكل دهد و در نتيجه روابط عاطفي و اقتصادي ميان نسل‌ها ضعيف ‌شود. در اين شرايط چون والدين هستند كه بايد ثروت خالص را به فرزندان انتقال دهند، بنابراين ترجيح مي‌دهند فرزندان كم‌تري داشته باشند. كالدول هسته‌اي‌ شدن خانواده را پيش‌شرط معكوس‌ شدن جريان انتقال ثروت مي‌داند كه به ‌نظر مي‌رسد نوسازي و توسعه‌ اقتصادي و اجتماعي مقدم بر آن باشد. در واقع، كالدول تغيير شكل خانواده، معكوس ‌شدن جريان ثروت و كاهش باروري را به وسيله‌ نيروهاي فرهنگي و اقتصادي تبيين مي‌كند. به اين ترتيب، مي‌توان گفت اساس نظریه‌ كالدول تغيير ارزش‌ها و منافع اقتصادي فرزندان است. به طور كلي، كالدول پنج مكانيزم كاهش نيروي كار بالقوه‌ فرزندان، افزايش هزينه‌هاي آموزشي فرزندان، افزايش اهميت سرمايه‌گذاري براي فرزندان، تغيير فرهنگي و توسعه‌ ارزش‌هاي طبقه‌ مياني غرب در زمينه‌ خانواده‌ هسته‌اي فرزندمحور را باعث كاهش ميزان باروري مي‌داند. نظريه‌ جريان‌هاي ثروت نظريه‌اي بي‌نظير در گسترش تعريف از انتقال بين‌نسلي در سرتاسر جريان زندگي و ارتباط‌ دادن مستقيم تغيير نظام‌هاي ارزشي راجع به انتقال‌هاي بين‌نسلي ثروت با گذار باروري است.

 

 

3- 2- 5- نظریه افزایش جمعیت

 

پیروان این گروه بر این باورند که امکانات طبیعت و کره زمین برای تغذیه و تامین وسایل زندگی افراد بشر نامحدود و یا لااقل بسیار وسیع است. بنابراین از افزایش جمعیت نباید بیم داشت، بلکه برعکس باید باتوجه به مزایا و محاسنی که این امر می­تواند به دنبال داشته باشد از آن استقبال کرد. به طور کلی اکثر ادیان و به ویژه ادیان الهی، طرفدار افزایش نفوس بوده و تکثیر اولاد را تشویق و جلوگیری از آن توجه به مرگ و میر و جنگ و بیماری­ها و پیشامدهای همانند دیگر شمار مردم شهر را به یک میزان نگه دارند (کلانتری، 136:1378).

 

 

3- 2- 8- تئوری تغییر و پاسخ جمعیتی

 

تئوری تغییر و واکنش­ جمعیتی توسط دیویس[1] به عنوان یک مقدمه نه به عنوان یک راه حل برای تئوری انتقال جمعیتی مطرح شد. توجه دیویس به علل رشد جمعیت، بر اساس فرضیاتی است که او آن­ها را به عنوان علل اصلی رشد جمعیت می­داند. مشکل اساسی تلاش­های دیویس مربوط به موضوع محوری تئوری انتقال جمعیت بود. دیویس یک سوال در تئوری خود مطرح می­کند و آن این است که چگونه کاهش مرگ و میر منتهی به کاهش باروری می­شود؟ برای پاسخ به این سوال، دیویس این سوال را پرسید که به هنگام کاهش مرگ و میر چه اتفاقی می­افتد؟

[1]. Davis

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مرتبط با تمایل زوجین به برنامه های تنظیم خانواده

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه : بررسی عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی مرتبط با تمایل زوجین به برنامه¬های تنظیم خانواده

دسته‌ها: دسته اصلی