دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

دکتر سید عباس موسویان در کتاب ابزارهای مالی اسلامی، به بررسی حیل شرعی برای فرار از احکام الهی پرداخته اند. ایشان در این کتاب بیان کرده اند که انسان ها در مواجهه با احکام و مقررات به سه گروه تقسیم سید حسین میر معزی در کتاب بیع الخیار از منظر فقه و اقتصاد به بررسی این نوع بیع پرداخته اند ایشان در خلاصه این کتاب بیان دارند که: «بیع الخیار از منظر فقه و اقتصاد به منظور بررسی فقهی بیع الخیار ابتدا به مفهوم و ادبیات آن در فقه توجه شده و سپس ماهیت این عقد اسلامی و ادله صحت آن مورد اهتمام قرار گرفته است.

نویسنده در ادامه به اقسام مختلف بیع الخیار از جمله تقسیم آن از جهت انواع ثمن و انواع شرط در ثمن اشاره کرده و در بخش دوم کتاب که به کابرد بیع الخیار در فقه و اقتصاد اشاره دارد ابتدا کاربرد آن را در بانکداری بدون ربا مورد توجه نویسنده قرار گرفته و سپس در فصول بعدی به کاربرد این عقد اسلامی در بازارهای مالی نقد و بازارهای مالی مشتقه توجه کرده است.

منوچهر عدل سردفتر 178 تهران مقاله ای تحت عنوان این که آیا بهتر نیست بیع خیاری از قانون مدنی ما حذف شود؟ نوشته اند.

ایشان در این مقاله اظهار دارند که عمر انسان بسیار کوتاه است، اگر عمر متوسط انسان را شصت سال بگیریم در دوران بچگی و پیری به علت عدم رشد قوای دماغی از حیات خود استفاده شایسته ای نمی توانیم ببریم و تا وقتی بخواهیم چیزی از حیات بفهمیم پیر می شویم و کوس رحیل از دار فانی نواخته می شود، پس با حذف بیست سال از اول و آخر، عمر واقعی ما بیست سال بیشتر نیست.

بنابراین باید تا می توانیم از تشریفات زندگی کاسته و تعارفات بیجا و مقدمه چینی های بی معنی را دور انداخت و به اصل مطلب پرداخت. ایشان می گویند که، چون ربا در اسلام است و از طرفی مقتضیات جهان ایجاب می کند که مردم از منافع سرمایه و پول خود مانند سایر اموال استفاده کنند و راه مستقیم عواطف مذهبی شان را جریحه دار می ساخته لذا به بیراهه دست زدند و بیع شرط متوسل شدند و برای اینکه اسم بهره را نیاورند می نویسند: «فروشنده بابت منافع مورد معامله که از طرف خریدار با اجاره به او داده می شود ماهیانه فلان مبلغ باید به موجب قبوض اقساطی رسمی در وجه خریدار باید بپردازد…

ایشان در ادامه بیان کرده اند که دولت، ملت و خلاصه همه مردم می دانند که منظور بهره پول است و مال الاجاره نیست ولی همه ما دانسته و ندانسته تظاهر می کنیم و به هم دروغ می گوییم. در این مقاله ایشان می گویند که اگر اگر وجه الضمان ضمن الشرط قید می شد و بر روی ثمن معامله افزوده نمی شد بهتر بود و… (عدل، منوچهر،آیا بهتر نیست بیع خیاری از قانون مدنی ما حذف شود؟،1342).

محمد اعتضاد در مقاله ای خیار شرط را مورد بررسی قرار داده اند. خلاصه نوشتار ایشان به شرح زیر است:

اهل علم گفته اند که خیار را می توان برای یکی از آنها بدون دیگری نیز شرط کرد(طبق حدیث).


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی فقهی -اقتصادی بیع خیاری و پیامدهای آن