دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

اگر بپذیریم که همان‌گونه که تحولات اجتماعی بر ادبیات اثر می‌گذارد،‌ ادبیات هم بر تحولات اجتماعی اثر می‌گذارد، شعر مشروطه مصداق بارز این تحول دوسویه است چون از طرفی جریان‌های انقلابی شعر را از سلسله‌ی دربار رهانید و به میان مردم برد و ادبیات ضد استعماری را پدید آورد (حسن‌لی،‌ 1386: 423) و از طرف دیگر شعرهای این دوره که حرف دل مردم بودند، روند مشروطه‌خواهی و آزادی‌خواهی را در میان مردم بیشتر کردند‌ (محسنی‌نیا، 1390: 102).

به لحاظ زبانی، شرایط ویژه‌ی سیاسی و اجتماعی عصر مشروطه راه را برای ورود لغاتی از جنس دموکراسی و ایثار جان برای رهایی از اسارت باز کرد. به بیان دیگر روح حماسی،‌ امید به پیروزی، غلبه بر اشرافیت، مردم‌باوری، اشاره به اساطیر ملی و میهنی و بیان اعتراض‌های مردمی جای برای زبان ادبی و اشرافی باقی نگذاشته بود (حسینی کازرونی، 1390: 33).

محتوای ادبیات مشروطه

محتوای ادبیات مشروطه،‌ بیشتر انقلابی و مترقّی است و شامل تمام جنبه‌های حکومتی و مناسبت‌های اجتماعی، سیاسی، ‌علمی و آموزشی است که مخالفت با استبداد داخلی و مخالفت با استعمار غربی، محوریت دارد و شامل موارد زیر است:

1ـ انتقاد اجتماعی و مبارزه با خرافه‌های مذهبی به‌ویژه در اشعار بهار و لاهوتی؛

2ـ قرارداد اجتماعی، مردم‌سالاری و قانون‌گذاری بشری علیه حکومت سلطنتی که حکومت را از جانب خدا می‌دانستند و بر ضد کسانی که اصلی‌ترین منبع قانون‌گذاری در جامعه را حقوق و احکام شرع و سنت‌های دینی می‌دانست، نه عرف و عقل بشری.

3ـ وطن و ناسیونالیسم و آزادی در مفهوم خاص آن؛

4ـ حقوق زن، مثل تشکیل مدارس دخترانه، ‌شرکت زنان در نهضت روزنامه‌نگاری و کارهای قلمی و …؛

5ـ حقوق بشر، انسان‌گرایی، عقل‌گرایی، علم‌گرایی،‌ استبدادستیزی، ادبیات کارگری، تحول در نقش و رسا ادبیات و … (اکبری بیرق، …: 145).

مضامین رایج شعری این دوره

ـ شکوه و شکایت از زمین و زمان و چرخ برین:

اگرچه در شعر کلاسیک ایران نیز این مضمون وجود داشت اما در دوره‌ی مشروطه به پیروی از روشن‌فکران دنیوی غرب و ترجمه‌ی آثار آنان ـ که بعضاً غیردینی و سکولاریسم بود ـ راهی دیگر پیمود.

7ـ بازگشت به ایران به دلیل اعتماد به قول تأمین تیمورتاش و نیز غربت و تنگدستی و سرانجام آخرین حقه‌ها و ترفندهای دیکتاتوری و زندان و خاموشی همیشگی (1318ـ1311 ه.ش) (ر.ک. سپانلو، 1375: 203 به بعد).


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسی و مقایسه مضامین دینی و اخلاقی در اشعار وحشی بافقی و فرخی یزدی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی: تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

دسته‌ها: دسته اصلی