دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :   تأمین‌های پشتیبان دعوا و دفاع در حقوق ایران و فرانسه

غیابی منوط به اخذ تأمین می باشد بعلاوه اعتبار ضمانت شخص ضامن و ميزان تأمين بستگی به تشخيص قاضي رسيدگي‌كننده به پرونده مي‌باشد.

5-3- مهلت توديع تأمين

قانونگذار در تبصره 2 ماده 306 ق.آ.د.م اجراي حكم غيابي را منوط به توديع تأمين نموده است. ولي در تبصره ماده مزبور اشاره‌اي به زمان توديع آن (زمان صدور اجرا، صدور برگ اجرائيه، شروع عمليات اجرايي، زمان تحويل محكوم ‌به، به محكوم ‌له) ننموده است لذا با توجه به سكوت قانونگذار، در حال حاضر، رويه فعلي محاكم بدين صورت مي‌باشد كه پس از انجام مراحل قانوني آن (صدور برگ اجرائيه و ابلاغ قانوني آن) در زمان شروع عمليات اجرايي از سوي واحد اجراي احكام مدني، تأمين اخذ خواهد شد.

بند دوّم: نحوه اخذ تأمین در مرحله فرجام خواهی

با توجه به اينكه واخواهي و تجديدنظر خواهي از طرق عادي شكايت از آراء دادگاه‌ها بوده و يكي از طرق فوق‌ العاده شكايت از آراء دادگاه‌ها فرجام خواهي مي‌باشد و مقنّن باب پنجم از قانون آیين دادرسي مدني را به «فرجام ‌خواهي» اختصاص داده و در مواد 366 الي 416 ق.آ.د.م مسائل مربوط به آن را يادآوري نمود. با امعان‌نظر به اينكه در مرحله فرجام‌ خواهي به ماهيت دعوي نپرداخته و يا به عبارت ديگر، وارد رسيدگي نشده و دلايل طرفين را بررسي نخواهد نمود بلكه وظيفه نظارتي را متقبّل شده كه در اين راستا، ديوان عالي كشور احكام صادره از دادگاه نخستين را مورد بازبيني قرار مي‌دهد تا اطمينان حاصل نمايد در محاكم مذكور رعايت كامل اصول و قواعد دادرسي شده و اصحاب دعوي (خواهان، خوانده) از همه امكانات در جهت اثبات ادعايشان، استفاده نموده‌اند و اينكه آيا رأي صادره (حكم، قرار) مطابق با قانون و موازين شرعي بوده يا خير؟ به طور خلاصه مي‌توان گفت، رسيدگي فرجامي يك رسيدگي شكلي است نه ماهيّتي و مواد 367 و 369 ق.آ.د.م آراء با قابليّت فرجام را مشخص نموده است.

اصل بررسی شکلی آراء در دیوان در برخی موارد تخصیص خورده است. در حقوق فرانسه یکی از استثناء‌های این اصل صرف نظر از ایراد حقوقدانان این کشور بر عدم امکان تشخیص و تمییز مسلم احکام از امور موضوعی، متن قرارداد می‌باشد.[1]

1- Jean VINCENT et Serge GUINCHARD,op.cit,p 1080, n 1522

به نقل از دکتر عباس کریمی، آیین دادرسی مدنی، مجد، تهران، چاپ سوم، سال 1391، ص 172

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تأمین ‌های پشتیبان دعوا و دفاع در حقوق ایران و فرانسه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی