دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  بررسی فقهی و حقوقی نماء و منافع در بیع از نظر فقه اسلامی و حقوق مدنی ایران

1-12-4- نماء بيع  مغصوب

اگر فربه شود حيوان در دست غاصب يا بياموزد غلام را صنعتي يا علمي پس زياد شود قيمت آن ، ضامن است غاصب آن نماء (زيادتي) را . پس اگر بعد از ان لاغر شود آن حيوان يا فراموش کند آن صنعت وعلم را ، پس کم شود قيمت به اين جهت . وضامن است ارش را هرچند رد کند عين را و اگر تلف شود عين ضامن است قيمت اصل و زياده را. اگر زياد شود قيمت مغصوب به جهت زيادتي صفتي ، وبعد از ان برطرف شود آن صفت ، وباز برگردد آن صفت وآن قيمت ، ضامن نيست.غاصب زيادتي را که تلف شده است (امام خمینی، بی تا، ج 1 ، ص 227).

اقاله عقد را از زمان تشکيل منحل نمي سازد بلکه سبب انفساخ عقد از هنگام وقوع اقاله خواهد شد و اثر قهقرايي ندارد. بنابراين کليه منافع ونمائات منفصله مورد معامله در فاصله تشکيل عقد وزمان اقاله آن متعلق به طرفي خواهد بود که بوسيله عقد مالک مورد معامله شده است .اما منافع ونمائات متصله مانند ترقي قيمت ونمو درخت وچاق شدن گوسفند تابع عين مال بوده وبوسيله اقاله به مالك را به او رد نكرده متعلق به همان مالك مال غصبي است ، بله اگر نماء مال نامبرده نمايي متصل چون چاقي بوده باشد تابع عين مال است ، پس اگر قرار شد بعد از رد مال غصبي بدل بغاصب برگشت داده شود چاقي آن نيز عايد غاصب مي شود و اما مبدل يعني عين مال غصب شده از آن جا كه گفتيم هنوز در ملك مالكش باقي است قهرا اگر نمايي و منافعي داشته باشد آن نيز ملك مالكش مي باشد ، لكن غاصب منافع آن را اگر استيفاء نكرده باشد بنابراقوي ضامن آن نيست .(امام خميني ،بی تا،جلد 1 ،ص229).

 

 

1-12-5- نماء بيع موهوب

تصرف ناقل مانند بيع و هبه ملحق به تلف است و تغيير اگر به نحوى باشد كه صدق كند شيئ موهوب بعينه باقى نمانده مثل گندم كه آرد شده باشد يا آرد كه نان شده يا پارچه كه رنگ شده ونحو اينها به حكم تلف

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي فقهي و حقوقي نماء و منافع در بيع از نظر فقه اسلامي و حقوق مدني ايران

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی