دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

باقی می‌ماند که آن طرفداری از اصول تجدد و تقویت آزادی‌خواهی در حدود مقررات معموله بوده و هر حکومت یا ملت زنده‌ای ناچار باید آن را دارا باشد» (فرخی، 1306: ش 163).

انگیزه‌ی فرخی از مبارزات قلمی چه بوده است؟

«فرخی با مشاهده‌ی اوضاع تاریک و وخیم اجتماعی و سیاسی، اختلافات داخلی و رقابت‌های دو سیاستگر استعماری، برای همراهی با جنبش آزادی‌خواهی ملت و مبارزه علیه استبداد داخلی و استعمار و استثمار خارجی در سال 1289 ه.ش (اواخر 1328 ه.ق) به تهران سفر می‌کند و در آنجا با استفاده از فضای نسبتاً باز سیاسی، مقالات مؤثر و اشعاری انقلابی درباره‌ی آزادی‌خواهی، عدالت‌گری و مبارزه‌طلبی منتشر می‌کند که بسیار بر آزادی‌خواهان و استقلال‌طلبان تأثیر می‌گذارد.

بنابراین فعالیت جدی روزنامه‌نگاری و مبارزات قلمی فرخی از طریق همکاری با جراید پایتخت آغاز می‌شود. فرخی با درک و بینش والای سیاسی و اجتماعی و آگاهی از اوضاع جهانی پس از انقلاب اکتبر 1917 م. در شوروی و کودتای سوم اسفند 1299 ه.ش و بازگشت ارتجاع و ادامه‌ی استبداد، چاره‌ی کار را در این می‌بیند که از طریق فعالیت‌های قلمی و روشن‌گری عمومی و رسواگری ستمگری، به دفاع از جنبش راستین ملت و حمایت از مردم محروم و زحمتکش برخیزد و به مبارزه برای آزادی و برابری و دادگری بپردازد.

فرخی کاملاً متوجه است که آزادی بدون آگاهی، خود بند دیگری است. از این‌رو برای کمک به نجات کشتی طوفان‌زده‌ی ملت و وطن، پس از سال‌ها همکاری با جراید پایتخت و انتشار مقالات و اشعار آتشین، مجوز انتشار روزنامه‌ی طوفان را به صاحب‌ امتیازی خودش و مدیر مسئولی علی‌اکبر موسوی‌زاده‌ی یزدی اخذ و آن را منتشر می‌کند» (صادق‌زاده، 1387: 15).

گرایش‌های حزبی فرخی

برخی از احزابی که در زمانه‌ی فرخی فعالیت‌ داشتند، عبارت بودند از: اتفاق، اعتدال، ترقی، اقلیت، توده، دموکرات، سوسیال ایران، سیوسیالیست، ضد تشکیلی، کمونیست آلمان، باکو، ملّیون، نازی و … (ملک‌ثابت، 1383: 717).

فرخی زمانی که عده‌ای از روشن‌فکران میهن‌دوست حزبی به نام ملّیون تشکیل دادند، سخنگوی آنها در مجلس شد (الموتی،‌ 1370: 267) و بیانیه‌های آنها در اعتراض به حکومت خودکامه‌ی پهلوی در خانه‌ی‌ فرخی و به دست وی نوشته می‌شد (مسرت،‌ 1384: 317).

گرایش‌های کمونیستی نیز به او نسبت داده شده است اما درواقع عدالت برای او یک مفهوم اخلاقی نیست بلکه اشاره‌ای است به یک برنامه‌ی اجتماعی و تفسیر فرخی از این مفهوم به هم زدن روش ناروای

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسی و مقایسه مضامین دینی و اخلاقی در اشعار وحشی بافقی و فرخی یزدی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

پایان نامه کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی: تحلیل موضوعی شعر وحشی بافقی

دسته‌ها: دسته اصلی