دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :  تاثیر کیفیت سود بر واکنش سرمایه گذاران به گزارشات مالی تعدیلی شرکت ها

مورد ترديد قرار دارد. بر مبناي مفروضات بازار كاراي سرمايه، تحقيقات تجربي مؤيد آن هستند كه سود حسابدار ي داراي محتواي اطلاعاتي مي­باشد.

2-3-16- محتوای اطلاعاتی سود تعهدی

سودي كه به صورت تعهدي محاسبه مي­شود، مطالبی است که مباحث فراوانی پیرامون آن موجود است. اگرچه ديدگاه اصولي و بنيادي اين روش مورد قبول واقع شده است، ولي از ديدگاه اطلاعاتي، سود تعهدي نمي­تواند بيانگر فعاليت اقتصادي باشد. با توجه به مفروضات بازار كارا، نتيجه تحقيقات تجربي بيانگر اين ديدگاه است كه سود حسابداري داراي محتواي اطلاعاتي است. اينكه آيا تمايل حسابداران بر اين است كه براي محاسبه سود از يك روش منحصر به فرد استفاده كنند يا مي­خواهند اطلاعات گنجانده شده در فرآيند محاسبه سود را شناسايي نمايند، به هرحال، حسابداران در مرحله عمل كماكان بر نقش محاسبه سود تاكيد مي­كنند و تحليل­گران مالي هم خواستار محاسبه و انتشار اين عدد مي­باشند. براي مثال، در بيانيه شماره یک از مفاهيم حسابداري مالي گفته مي­شود كه: «تاكيد گزارش­هاي مالي بر روي اطلاعاتي است كه درباره عملكرد شركت مي­شود و آن از مجراي محاسبه سود و اجزاي  تشكيل دهنده آن، ارائه مي­گردد»(هندريكسون، میشل و ون بردا[1]، 1992 ).

2-3-17- رفتار سرمايه­گذاران در واكنش به اطلاعات صورت­هاي مالي

1- سرمايه­گذاران درباره بازده مورد انتظار و ريسك سهام شركت داراي باورهاي پيشين هستند. اين باورهاي پيشين بر پايه همه اطلاعاتي قرار دارد كه در دسترس همگان است (از جمله قيمت بازار) تا وجود نخواهد داشت. در واقع، در صورتي اطلاعات مي­تواند سودمند واقع شود كه سرمايه­گذاران را در مسيري هدايت نمايد كه در باورها و اقدامات خود تجديد نظر نمايند. گذشته از اين، مي­توان با توجه به حجم معاملات يا تغيير قيمت كه پس از اعلام و افشاي اطلاعات انجام مي­شود، ميزان سودمندي گزارش­هاي مالي را محاسبه كرد.

برابر دانستن سودمندي اطلاعات ارائه شده در گزارش مالي با محتواي اطلاعاتي رابطه­اي به دست مي­دهد كه آن­را روش مبتني بر اطلاعات[2] از ديدگاه سودمند بودن اطلاعات (ارائه شده درصورت­هاي مالي) مي­نامند.

سازمان­هاي بزرگ تدوين كننده استانداردهاي حسابداري همواره از روش مبتني بر اطلاعات استفاده كرده­اند. بر اساس روش مزبور سرمايه­گذاران از اين ديدگاه مورد توجه قرار مي­گيرند كه مي­خواهند بازده آينده اوراق بهادار را خودشان پيش­بيني نمايند (اسكات[3]، 2003).

[1] Hendrickson, Eldon, S. and Michel, F. Van Breda

[2] Information Perspective

[3] Scott, R.W

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تاثیر کیفیت سود بر واکنش سرمایه¬گذاران به گزارشات مالی تعدیلی شرکت¬ها92

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی