دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین اسلام

هجوم مي‌آورند و يا قصد كشتن شخص محترمي از مسلمانان را دارند خداوند در اين آيه شريفه به مسلمانان هشدار مي‌دهد كه آمادگي خود را در برابر اين افراد حفظ نموده و براي جهاد در راه خدا آماده باشيد.

«اي كساني كه ايمان آورده‌ايد آمادگي خود را در برابر دشمن حفظ كنيد».[1]

حق تعالي اینگونه جنگ و جهاد را نيز بيان مي‌كند و مي‌فرمايد: «لَولا دَفعُ اللهِ النّاسَ بَعضَهُم بِبَعضٍ لَّفَسَدَتِ الأَرضُ …»[2].

در اين آيه خداوند يكي از دلايل لزوم جنگ را اينگونه بيان مي‌فرمايد كه اگر گروهي از مردم را خداوند به وسيله‌ي گروه ديگري دفع نمي‌كرد زمين را فساد فرا مي‌گرفت و نيز در جاي ديگر حق‌تعالي علت لزوم جنگ را اينگونه بيان مي‌كند كه براي باقي ماندن اماكني كه نام پروردگار در آنها برده مي‌شود خداوند گروهي را بر گروه ديگر غالب مي‌كند و گروهي را به دست گروه ديگر دفع مي‌نمايد.

«اگر خداوند بعضي از آنها را به وسيله بعضي ديگر دفع نكند ديرها و صومعه‌ها و معابد يهود و نصارا و مساجدي كه نام خدا در آن بسيار برده مي‌شود ويران مي‌گردد …».[3]

دليل ديگر براي لزوم جنگ را خداوند تثبيت حق بيان مي‌كند و در سوره‌ي انفال آيه 8 اينگونه مي‌فرمايد كه: («لِيُحِقَّ الحَقَّ و يُبطِلَ الباطِلَ وَ لَو كَرِهَ المُجرِمُونَ» تا حق را تثبيت كند و باطل را از ميان بردارد هر چند مجرمان كراهت داشته باشند).

خداوند كريم در جاي ديگر در رابطه با لزوم جهاد اينگونه مي‌فرمايد كه: «اي پيامبر با آنها پيكار كنيد تا فتنه برچيده شود و دين و پرستش همه مخصوص خداست».[4]

[1]. گلي از بوستان خدا، سوره نساء، آيه 71.

[2]. قرآن مجيد، سوره بقره، آيه 251.

[3]. گلي از بوستان خدا، سوره حج، آيه 40.

[4]. گلي از بوستان خدا.

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

تبین ، بررسی و تطابق فقهی و حقوقی شاهنامه فردوسی با دین مبین اسلام در بخش اساطیری از پادشاهی کیومرث تا پادشاهی منوچهر

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی