دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی اثر بخشی ورزش بر میزان عزت نفس ، شادکامی و کیفیت زندگی جوانان

کيز[1] و رايف[2]، ساختاري از بهزيستي ذهني را معرفي مي‌کنند که به شش جنبه از بالفعل سازي بشر، درچهارچوب يک فرهنگ مشابه، اشاره دارد: استقلال، رشد شخصي، پذيرش خود، هدف زندگي، مهارت، وابستگي‌هاي مثبت (فيليپس،2006).

رايان و دسي (2001)” تئوري خودمختاري(آزادي اراده)” را بسط و توسعه مي دهند، که سعي در مشخص کردن مفهوم « به فعليت رساندن خود» و چگونگي تحقق آن را دارد. اين تئوري، سه نياز اساسي رواني را مسلم مي دارد: استقلال، توانايي، وابستگي. رايان و دسي (2001) معتقد هستند، بهزيستي هم داراي جنبه‌هاي لذت گرا، هم جنبه‌هاي سعادت گرا مي‌باشد وکيفيت زندگي را اين گونه تعريف

مي‌کنند: کيفيت زندگي، درک اشخاص است از موقعيت‌هايشان در زندگي، در بافت فرهنگ و نظام‌هاي ارزشمندي که براساس آن زندگي مي‌کنند و همچنين اهداف، انتظارات، ارزش‌ها ، علايق، سلامت جسماني، وضعيت رواني، ميزان استقلال، روابط اجتماعي، اعتقادات شخصي و خصوصيات مهم محيط اطراف. کيفيت زندگي، به ارزيابي هاي ذهني اطلاق مي‌شود که در بافت فرهنگي، اجتماعي و زيست محيطي قرار دارد.

 

1-2-2- مدل‌هاي کيفيت زندگي و ارتباط آن با بهزيستي ذهني

سوالي که در اين ارتباط مطرح مي‌شود اين مي‌باشد که کيفيت زندگي، شبيه چه چيزي است و اساساً کيفيت زندگي يعني چه؟ در اين ارتباط دو مدل وجود دارد. مدل” زندگي شاد” از وينهوون که متخصصان را قادر مي‌سازد تا حد متوسط کيفيت زندگي در سطح ملي را، در سرتاسر کشورهاي جهان محاسبه کنند. اين مدل همچنين ميزان شادي را با قوي‌ترين شاخص‌هاي عيني (يعني اميد به زندگي) ترکيب مي‌کند.

مدل دوم “بودن تعلقات و شدن” از رافايل[3] است که برپايه نظريه‌جهاني، کلي و يکپارچه کيفيت زندگي استوار است. يعني تفاوت موجود بين نياز افرادي که سالم بوده با افرادي که  بيمارند (فيليپس، 2006).

) و کمترين آن در آفريقاست. جايي که HLE تنها کمي بيشتر از نصف کشورهاي اروپايي است يعني 35 سال. اميد به زندگي شاد، در کشورهايي بيشتر است که افراد امنيت زيادي دارند و معيارهاي مادي زندگي[1] – Keyes

[2]–   Ryff

[3] – Rafayel


روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

بررسي اثر بخشي ورزش بر میزان عزت نفس ، شادکامي و کيفيت زندگي جوانان

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته اصلی