دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

مسئولیت مدنی دولت در قبال لطمه  به محیط زیست

كه به يقين «هوا و فضا» جزء ثروتهاي عمومي محسوب مي‌شود و اختيارش به دست حاكم است.

1-8-2- حقوق و تكاليف مديريت با اموال عمومي

نكته قابل توجه اينكه رابطه انفال را با خدا و پيامبر(ص) با رابطه‌اي كه حاكميت و مديريت مشروع عرفي با اين دست از اموال دارد، نبايد يكسان دانست. به يقين رابطه اموال عمومي با مديريتهاي عادي رابطه حق و تكليف است؛ يعني از طرفي هيچ‌كس جز مديريت مشروع حق مداخله ندارد و از طرف ديگر مديريت موظف و مسئول حفظ و صيانت اموال عمومي و هزينه كردن به مورد و به‌جاست. متأسفانه اين نكته معمولاً از انظار مغفول مي‌گردد. بيشتر نويسندگاني كه در زمينه انفال قلم زده‌اند، صرفاً به احصاي اقلام بسنده كرده و سپس به اين نكته پرداخته‌اند كه در قانون اساسي انفال در اختيار حكومت قرار داده شده است، ولي از اينكه حكومت نسبت به حفظ اين منابع چه وظيفه‌اي دارد، سخني به ميان نياورده‌اند. مديريت در تصرف در انفال مطلق‌العنان نيست و حدود اختياراتش در تصرف در انفال و موارد هزينه آن كاملاً محدود است.

مديريت اولاً موظف به حفظ و صيانت از تجاوز متجاوزان است، ثانياً مجاز نيست كه انفال را به نسل خاصي اختصاص دهد و بيش از نياز اجازه بهره‌برداري صادر نمايد. هيچ‌كس بدون اجازه مديريت، مجاز به تصرف در هوا و زمين و جنگل و آبهاي عمومي و… نيست و متقابلاً مديريت، در حفظ انفال مسئوليت دارد.

بنا به مراتب اولين مسئول نسبت به منابع زيست‌محيطي قدرتهاي مديريتي هستند كه بايد در مقابل ملتها پاسخگو باشند. چنانچه در حفظ آنها كوتاهي كرده و يا بالعكس

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد حقوق درباره:مسئولیت مدنی دولت در قبال لطمه به محیط زیست

دسته‌ها: دسته اصلی