دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان

ديرباز و پيش از هخامنشيان و در زمان مادها وجود داشته است(همان، ص255).

استرابون معتقد است كه زبان مادها به زبان پارسيان ، آرياييان ، باختريان و سغديان شباهت داشته .دارمستتر[1] معتقد است زبان مادها با زبان اوستا مطابق بوده و بى شك زبان تكلمى آنان آريايى بوده است و هم چنين با زبان پارسى ها نيز قرابت و نزديكى داشته(همان).

1-2-2-4 طوایف ماد

مطابق منابع کهن آشوری و یونانی و ایرانی در مجموع معلوم می گردد که سه طایفه از شش طایفه تشکیل دهنده اتحاد مادها یعنی بوسیان (کردوخی ها و میتانی ها)، ستروخاتیان (ساگارتی ها، کرمانجها) و بودیان (لرها) متعلق به کردها و لرها بوده و سه طایفه مادی دیگر عبارت بوده انداز، آریزانتیان (طایفه نجبای ماد) که درحدود کاشان میزیسته اند و مغها که در ناحیه بین رغه آذربایجان (مراغه) و رغه تهران ( ری ) ساکن بوده اند و سرانجام پارتاکانیان (یعنی مردمی که درکنار رود زندگی می کنند)همان مردم منطقهً اصفهان بوده اند. مطابق منابع یونانی، درسرزمین کمنداندازان ساگارتی(زاکروتی، ساگرتی)(همان استان کرمانشاهان کنونی) مادی های ساگارتی میزیسته اند که شکل بابلی یونانی شده نام خود یعنی زاگروس (زاکروتی، ساگرتی) را به کوهستان غرب فلات ایران داده اند. نام همین طوایف است که در اتحاد طوایف پارس نیز موجود است و خط پیوند خونی طوایف ماد و پارس منجمله از منشا همین طایفه ساگارتی ها (زاکروتی، ساگرتی) است، طوایف پارس قبل از حرکت به سوی جنوب دورانی طولانی را در مناطق ماد ها بوده و بعدها رو به جنوب رفته اند(راوندی، مرتضی، ص145).

1-2-2-5 جنگ های آشور و ماد

مجموعه لشکرکشی های آشور به سرزمین ماد در قرن هشتم پ. م. نتوانست قدرت مادها را در هم بشکند و بیشتر حملات غارتگرانه بودند. دولت ماننا اتحادیه طوایف ماننایی منطقه و خود، از گذشته جزیی از سازمان های حکومتی لولوبیان – گوتیان بودند. دولت ماننا در سده هفتم ق.م.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد تاریخ درباره:بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان

دسته‌ها: دسته اصلی