دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : ابتلاء و تزکیه اخلاقی

بسزایی خواهد داشت. ناآگاهی به سنّت ابتلاء به خصوص آثار تربیتی آن فرد را در سختی‌ها دچار یأس وناامیدی ودرخوشی‌ها دچار غرور می‌كند كه هر دو سبب سقوط و گمراهی انسان می‌شود. در جامعه دیده می‌شود افرادی در برابر حوادث زندگی دست به خود كشی می‌زنند و یا دچار اضطراب و هیجان‌های روحی می‌شوند در حالی كه اگر عوامل موفقیت در آزمایش‌های الهی و آثار آن را بدانند هرگز دچار ناامیدی نمی‌شوند.

1-3. هداف وفوائد تحقیق

از آن‌جا که سنت ابتلاء در همه زمان‌ها و مکان‌ها جاری  می‌باشد و نیز در کتاب‌های اخلاقی بر تزکیه اخلاقی تاکید بسیار شده است؛ لازم است که این موضوع در کتاب و سنت بررسی گردد و پژوهش‌های دقیق و همه سویه نسبت به آن انجام گیرد. شناخت آثار ترتبیتی ابتلاء بر تزکیه اخلاقی و اثری که تزکیه اخلاقی در برخورد با ابتلائات و آزمایش‌های الهی و موفقیت در آن‌ها دارد، هدف این پژوهش است، چرا که آزمون الهی همه ابعاد زندگی را در بر می‌گیرد ابعاد فردی، خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی همگی در معرض آزمون الهی هستند، بنابراین لازم است که این سنت الهی و آثار آن را بشناسیم تا با این شناخت قوانین ثابت جاری بر هستی و آثار مترتب بر آن بتوانیم بیش از پیش برنامه زندگی خود را خدایی کنیم و از این قوانین در جهت سعادت دنیایی و اخروی خود و سایر انسان‌ها بهره بگیریم.

1-4. پرسش‌های تحقیق

1-4-1. سوال اصلی

تاثیر متقابل ابتلاء و تزكیه اخلاقی بر یکدیگر چیست؟

1-4-2. سوالات فرعی

1- تعریف ابتلاء و جایگاه و هدف، عوامل و آثار آن چیست؟

2- تعریف تزكیه اخلاقی جایگاه و هدف، عوامل و آثار آن کدام است؟

3- ارتباط ابتلاء با شر چیست؟

4- مسئله شرور چگونه قابل توجیه است؟

1-5. فرضیه‌های تحقیق

میان ابتلا و تزكیه اخلاقی رابطه‌ای دوسویه برقرار است و هركدام بر دیگری اثرگذار است.

1- ابتلاء در اصطلاح به معنای امتحان و آزمایش کردن است. ابتلاء سنّت دائمی و فراگیر است. هدف ابتلاء کمال انسانی و قرب الهی می‌باشد.

فصل دوم: به ارائه شناختی اجمالی درباره مفهوم لغوی و اصطلاحی ابتلاء، مفاهیم مترادف با آن پرداخته است و نیز به فلسفه و اهداف ابتلاء اشاره شده است. همچنین به بررسی مسئله شر در جهان هستی و شبهات مطرح شده در آن باب، پرداخته شده است و در ادامه به ابزار و وسایلی که خداوند با آن‌ها انسان‌ها را آزمایش می‌کند و فلسفه آزمایش‌های الهی را مورد بررسی قرار داده است.

فصل سوم: که تزکیه اخلاقی، شناخت و مبانی آن، نام دارد نیز به ارائه شناختی اجمالی درباره مفهوم لغوی و اصطلاحی تزکیه و مفاهیم مترادف با آن بررسی و نیز ابزار تزکیه و موانع تزکیه اخلاقی با توجه به آیات و روایات پرداخته شده است.

فصل چهارم: که رابطه ابتلاء و تزکیه اخلاقی نام دارد به بررسی تأثیر دوسویه ابتلاء و تزکیه اخلاقی پرداخته شده است که در آن به آثار تربیتی ابتلاء بر نفس انسان که تزکیه اخلاقی را به همراه دارد و شامل آثار فردی و اجتماعی می‌شود پرداخته شده است و در ادامه به بررسی رابطه تزکیه اخلاقی با ابتلاء که باعث پیروزی در آزمایشات الهی می‌گردد، می‌پردازد.

1-9. پیشینه‌ی موضوع تحقیق

قدیمی‌ترین مكتوبات در موضوعات قرآنی مربوط به سنن الهی است شیخ صدوق در كتاب «التوحید» در باب قضاء و قدر به طور مختصر به این موضوع پرداخته است. در ادیان گذشته نیز این موضوع مطرح بوده است ودركتاب‌های مقدس تورات و انجیل مواردی را می‌توان یافت كه در آن‌ها به مسئله‌ی امتحان وآزمایش تأكید شده است. در چند سال اخیر، برخی نویسندگان در خصوص این موضوع كتبی را تدوین نموده‌اند ازجمله كتاب «امتحان الهی در قرآن و حدیث» كه توسط ابوالقاسم غلامی مایانی (1388ه.ش)گرد آوری شده این كتاب به صورت كلی به بحث سنّت ابتلاءپرداخته وجوانب مختلف این سنّت را مورد بررسی قرار نداده است. هم چنین دركتاب «سنّت‌های اجتماعی» احمد حامد مقدم (1387ه.ش) انواع سنّت‌های الهی مورد بررسی قرار گرفته است.

مجتبی بیگلری در كتاب «ابتلاء از دیدگاه قرآن وسنّت» كه درسال (1380ه.ش) به چاپ رسیده است ابتلاء را به خوبی مورد بررسی قرارداده امّا در این كتاب به آثارابتلاء توجهی نشده است.ازجمله پایان نامه‌هایی كه با موضوع ابتلاء كار شده است، پایان نامه‌ای به نام «ابتلاء وامتحان درقرآن» می‌باشد. امّا این پایان نامه نیز آثار ابتلاء را بیان نكرده است. پژوهش حاضر درصدد است به بیان تاثیر دوسویه ابتلاء وتزکیه اخلاقی بپردازد.

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

ابتلاء و تزکیه اخلاقی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

Categories: دسته اصلی

Related Posts

دسته اصلی

اجاره خوردرو-ماشین عروس-اجاره اتوبوس دربستی-اجاره ون- تاکسی فرودگاه

اجاره بنز s500 اجاره بنز اس 500 اجاره خودرو تشریفاتی ,اجاره خودرو شیک , مدل بالا , vip ,اجاره روزانه با راننده ,اجاره روزانه بدون راننده ,ماشین عروس با راننده ,ماشین عروس بدون راننده ویژه Read more…

دسته اصلی

چارتر لحظه آخری

بلیط لحظه آخری به شرایطی می گن که آژانسای مسافرتی زمان قانونی توان پرکردن ظرفیت هواپیما رو نداشته و به دنبال جبران اون با به کار گیری بلیطای ارزون تر هستن. این بلیطا واسه کسائی Read more…

دسته اصلی

پیچ و رولپلاک با طناب

آیا می دانید تا به امروز استفاده از پیچ و رولپلاک با طناب برای محکم کردن سنگ نما از بهترین روش های محکم سازی به شمار می آید؟ تعجب نکنید! استفاده از پیچ و رولپلاک Read more…