دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :  مطالعه تطبیقی تاثیر جنسیت در قصاص و دیه در فقه امامیه و حقوق کیفری ایران

 
در تورات دو نصّ شبيه آن چه قرآن كريم از تشريعات موسوى نقل مى‏كند[1]. آمده است و هر دو به روشنى بر اصل قصاص دلالت دارند:

و اگر اذيّتى ديگر حاصل شود آن‏گاه جان به عوض جان بده و چشم به عوض چشم و دندان به عوض دندان و دست به عوض دست و پا به عوض پا و داغ به عوض داغ و زخم به عوض زخم و لطمه به عوض لطمه[2].
البته اجراى مجازات قصاص در شريعت موسى‏ فقط در صورتى جايز است كه قتل به صورت عمد و با سبق تصميم باشد اما اگر قتل غير عمد باشد، مجازات ديگرى دارد كه به آن اشاره خواهد شد. مسئله قابل طرح در اين‏جا اين است كه آيا مجازات قصاص در برابر قتل عمد، يك مجازات الزامى و يك حكم آمره بوده يا توافق به ديه نيز امكان‏پذير بوده است؟

در تورات نه تنها در موارد قتل عمد، اشاره‏اى به جواز توافق بر ديه نشده و همه جا تأكيد بر قصاص شده است.[3] و در سفر اعداد، باب 35 آيات 16 – 18 و آيات 31 و 33 بر لزوم قصاص تأكيد دارند، تنها در مورد سقط جنين در سفر خروج، باب 21، آيه 22 پرداخت غرامت به جاى قصاص بيان شده است. بلكه در يك مورد صراحتاً گرفتن ديه به جاى قصاص از قاتلى كه مستحق قتل است ممنوع دانسته شده و آمده است:                                             وهيچ فديه به‏عوض جان قاتلى كه مستوجب قتل‏است مگير، بلكه‏او البته بايد كشته شود.[4] بنابراين، دليلى بر جواز پرداخت ديه به جاى «قصاص نفس» در شريعت موسى‏ وجود ندارد و شايد بتوان از آيه 177 سوره بقره كه پرداخت ديه را تخفيفى بر امّت اسلام دانسته است[5]، استفاده كرد كه از ديدگاه قرآن نيز قصاص در شريعت موسى‏ يك حكم الزامى و آمره بوده و توافق بر ديه مشروع نبوده است، امّا در مواردى حيوانات را نيز شامل مى‏شود، ليكن على رغم اين نصوص و تأكيدها، بعضى از علماى يهود و نويسندگان «كتاب تلمود» در مورد اين اصل ترديد ايجاد كرده و آن را به گونه ديگرى توجيه و تفسير نموده‏اند كه بررسى‏آن مجال ديگرى را مى‏طلبد.

3-مائده آيه 45

-4سفر خروج، باب 21، آيه 23 و سفر تثنيه، باب 99، آيه 21

-1علاوه بر نص قبل، در سفر خروج، باب 121، آيه 12

سفر اعداد، باب 35، آيه 31-2

(ذلك تخفيف من ربكم و رحمة) بقره(2) آيه 177-3

 

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

مطالعه تطبیقی تاثیر جنسیت در قصاص و دیه در فقه امامیه و حقوق کیفری ایران

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

مطالعه تطبیقی تاثیر جنسیت در قصاص و دیه در فقه امامیه و حقوق کیفری ایران

 برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه ارشد حقوق : مطالعه تطبیقی تاثیر جنسیت در قصاص و دیه در فقه امامیه

دسته‌ها: متفرقه