دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

ارزیابی حقوقی اجتماعی اجرت المثل کار زن در منزل

ب) در غير مورد بند الف ، با توجه به سنوات زندگي مشترك و نوع كارهايي كه زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالي زوج ، دادگاه مبلغي را از باب بخشش (نحله) براي زوجه تعيين مي نمايد.

مقنن اجرت المثل ايام زناشويي را به چند شرط مشروط كرده است :

1    – ابتدائا زوجه بايد درخواست مطالبه حق الزحمه كارهايي كه شرعا به عهده وي نبوده است بدهد يعني تا وقتيكه زوجه اقدام به دادخواست نكرده باشد موضوع اجرت المثل ايام زناشويي به خودي خود قابل طرح نمي باشد كه البته با مبنايي كه در حقوق هست و نقش نظارتي قانون در حقوق خصوصي مطابقت دارد . اما با توجه به اينكه اصولا فلسفه اين ماده واحده و خصوصا تبصره شش ماده واحده جهت توجه بيشتر به حقوق زنان و در واقع ايجاد يك قانون حمايتي بوده است مي توان گفت كه با خواست و اراده مقنن فاصله گرفته است .

2-  درخواست فوق بدون وجود اين ماده قانوني نيز مي توانست با توجه به ساير آن رسيدگي و راي خود را اعلام كند لذا بهتر آن بود كه دادگاه خود بدون درخواست زوجه جهت روشن شدن وضعيت اجرت المثل زن اقدام نمايد .

3- مساله بعدي اقدام دادگاه جهت به صلح و سازش كشاندن زوج و زوجه در مورد اجرت المثل است كه در صورت درخواست اجرت المثل از طرف زوجه دادگاه بايد تلاش كند تا در صورتيكه طرفين در مورد آن به توافق برسند از ورود به مساله اجرت المثل خودداري كند .

4- اما اگر زوجين به تصالح در مورد اجرت المثل نرسيدند دادگاه وارد بحث ماهوي خواسته مي شود و وجود شرط ضمن عقد را در نكاح در مورد حق الزحمه بررسي كرده و اگر شروطي وجود داشته باشد در اين زمينه طبق همان شروط عمل شده مثلا در ضمن عقد نكاح شرط شده باشد كه زن امور منزل را مجانا انجام دهد و يا آنكه شرط شده باشد كه زن در مقابل كارهايي كه در منزل انجام مي دهد عوض دريافت كند و يا آنكه اصولا زن هيچ گونه عملي را در منزل نپذيرد به هر شكل طبق قراردادي كه در ضمن عقد نكاح و يا خارج از آن صورت گرفته است عمل مي شود و همان مبناي صدور راي در دادگاه مي‌باشد

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه حقوق با موضوع:ارزیابی حقوقی اجتماعی اجرت المثل کار زن در منزل

دسته‌ها: دسته اصلی