دانلود پایان نامه

   دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

نقش وکیل در تحقق دادرسی منصفانه با تاکید بر قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392

ق.آ.د.ک) و جرایم غیرمشهود. در جرایم مشهود ضابطین دادگستری تمام اقدامات لازم را به منظور حفظ آلات، آثار و دلایل جرم و جلوگیری از فرار متهم و تبانی، معمول و تحقیقات مقدماتی را انجام، و بلافاصله به اطلاع مقام قضایی می‌رساند(ماده 18 ق. آ. د. د. ع. ا. ک) اما در جرایم غیر‌مشهود، ضابط مطابق دستورات مقام قضایی نسبت به تکمیل تحقیقات اقدام می‌نماید، و مجاز نیست که خودسرانه اقدامی در این جهت انجام دهد(جویباری  1386، 62)

همانطور که گفته شد، ضابط قضایی باید پس از انجام تحقیقات، مراتب را به اطلاع مقام قضایی برساند و منتظر دستور وی بماند. قبل از تصویب قانون اصلاح تشکیل دادگاه­های عمومی و انقلاب در سال 1381 دادسرا از سازمان قضایی دادگاه­های عمومی کشور حذف شده بود. درنتیجه تحقیقات در خود دادگاه و به‌وسیله­ی دو مقام قضایی خاص انجام می‌گرفت، حکم دادگاه و قاضی تحقیق(آخوندی، پیشین، 33) اما پس از تصویب این قانون این وظیفه به عهده­ی دادسرا نهاده شده است.

البته «پرونده‌هایی که موضوع آنها جرایم مشمول حد زنا و لواط است، همچنین جرائمی که مجازات قانونی آنها فقط تا ۳ ماه حبس و یا  جزای نقدی تا یک میلیون ریال میباشد و جرائم اطفال مستقیما در دادگاه‌های مربوط مطرح می‌شود،‌مگر آنکه به تشخیص دادستان تحقیقات راجع به سایر جهات ضرورت داشته باشد.»( تبصره ۳ ماده‌ی ۳ قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب)

2-1-3- شروع به تحقیقات مقدماتی

مقام قضایی هنگامی اقدام به تحقیق می‌کند که قانوناً این حق را داشته باشد؛ به این معنا که علی رغم آنکه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 پایان نامه با موضوع:نقش وکیل در تحقق دادرسی منصفانه با تاکید بر قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392

دسته‌ها: متفرقه