دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :لقاح مصنوعی از دیدگاه فقه امامیه و اخلاق پزشکی


 

محمد بن سنان از امام رضا (ع) روايت كرده است كه امام (ع) در پاسخ به پرسششهاي وي نوشت « خداوند زنا را به سبب فسادي كه بر آن مترتب مي شود ، نظير قتل نفس از بين رفتن نسب ها ، ترك شدن تربيت كودكان ، فاسد شدن ميراث ( تركه ) و فسادهاي مشابه ديگري حرام كرد » ( همان ) .

روايت سوم

ابوعلي طبرسي از امام صادق (ع) روايت ديگري را نقل كرده است :

« زنديقي از امام پرسيد : چرا خداوند دخول كردن حيوانات را حرام كرد ؟ امام فرمودند در اباحه آن فساد زيادي است … خداوند براي مردان ، زنان را خلق كرد تا با ايشان انس بگيرند و به وسيله آنها آرامش يابند . و زنان ، جايگاه شهوتشان باشند و همانا مادران فزندانشان باشند » ( الحر العاملي ، 251:1414 ) .

در اين جا منظور از اين روايات جمع آوري شواهد و مؤيدات و زمينه سازي نوعي احتياط از مجموع دلايل است ، لذا اقتضا دارد كه توليد مثل از راهي بيرون از رابطه زوجيت ترك گردد ؛ يعني اين شواهد مبناي احتياط و جوبي گردند . از نظر اسلام ، ازدواج در نظام يك جامعه متكامل وجوب عيني ندارد ، اما وجود اين برنامه و علاقه افراد به آن مورد نظر تام و تمام شارع مقدس است و بايد اعمال غريزه جنسي و طلب فرزند فقط از اين طريق و اين پيمان كه به آن وجهه معنوي و شرافتمندانه مي دهد ،اعمال شود .

اگر اين حصر نباشد و راه هاي ديگر مجاز شود ؛ رغبتها به اين پيمان كم مي شود و بتدريج جامعه از استقامتي كه اسلام در نظر دارد ، خارج مي گردد . اگر مسأله در حد ضرورت مطرح شودو به عنوان رفع همانطور كه ملاحظه كرديم در اين روايات تاكيد شده است كه فرج مسئله مهمي است كه از آن طفل متولد مي گرد لذا بايد در اين موارد احتياط كرد .

مخالفان A.I.D استدلال مي نمايد كه در نصوص و فتاوي براي فروج اهميت خاصي قائل شده اند و كوچكترين شبهه را در آن مانع ازدواج داشته اند ، بنابراين مجرد احتمال حرمت ، در وجوب كف و احتياط كفايت مي كند . اگر جواز تلقيح مصنوعي با اسپرم بيگانه مورد شك قرار بگيرد نمي توان به اصل برائت استناد كرد بلكه مرجع در اينجا اصاله الاحتياط است ( خليل قبله اي ، 124:1388) .

گروهي ديگر نيز بر اين عقيده اند كه اگر چه نصّ خاص و اطلاق و عمومي از قرآن و سنت بر حرمت استفاده از به كارگيري A.I.D به نظر نمي آيد ولي مقتضاي قاعده احتياط لزوم و ترك كاربرد A.I.D است (روحاني 1398ق:119 ؛حرم پناهي ، 1423ق:148 ) .

بنابراين در صورت شك در جواز تلقيح مصنوعي با اسپرم بيگانه ، راهي براي اجراي اصل برائت و اباحه وجود ندارد بلكه به مقتضاي عموم علت ( لزوم احتياط در مبدأ تكون انسان ) رعايت احتياط در اينگونه موارد لازم است و بايد با احتياط عمل نمائيم و مقتضاي احتياط در اين خصوص نيز عدم جواز و ممنوعيت عمل تلقيح با نطفه مرد اجنبي است (علوي قزويني ،172:1374 ) .

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی فقهی و حقوقی باروری مصنوعی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 
 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی فقهی و حقوقی باروری مصنوعی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

پایان نامه لقاح مصنوعی از دیدگاه فقه امامیه و اخلاق پزشکی

دسته‌ها: دسته اصلی