دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

ارزیابی حقوقی اجتماعی اجرت المثل کار زن در منزل

گفتار پنجم: اجرت المثل ايام زناشويي در آراء ديوانعالي كشور:

در اينجا مواردي از آراء ديوانعالي كشور در مورد اجرت المثل ايام زناشويي مطرح و نحوه رسيدگي به اين موارد تشريح مي شود .در 1رونده شماره 6227/33  مطروحه در ديوان به تاريخ 23/8/74 راي دادگاه در قسمت تعيين نحله براي زوجه مطلقه نقض گرديده است با اين استدلال كه علت طلاق از طرف زوج تخلف زوجه از وظائف زناشويي است كه عبارت از ترك منزل بدون اذن زوج مي باشد .

 

نحله امر استحبابي است طبق تبصره 6 ماده واحده در صورتي ثابت است كه طلاق ناشي از تخلف زن از وظائف زناشويي يا سوء رفتار نباشد.

گفتار ششم: تبصره شش ماده واحده از ابتداء تا تصویب در مجمع

در این گفتار با بررسی نحوه شکل گیری این تبصره و ایراداتی که شورای نگهبان به آن داشته است به روند قانونی تصویب آن پرداخته می شود .

قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق در قالب یک ماده واحده و هفت تبصره در تاریخ ۲۱/۱۲/۱۳۷۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد و به علت مغایر دانسته شدن تبصره ماده واحده از سوی شورای نگهبان جهت اصلاح به مجلس برگشت داده می شود تبصره شش مصوب مجلس به این شکل بوده است : چنانچه مرد به ناحق و به دور از انصاف ، مصمم به طلاق شود ؛ به حکم دادگاه ( اجرت المثل) سالیان زندگی مشترک از طرف زوج به زوجه پرداخت می گردد که در این تبصره برای زنانی که بدون دلیل و به ناحق مطلقه گردند حقوق مالی جدیدی وضع شده و آن عبارت از اجرت‌المثل زحماتی است که در زندگی مشترک متحمل شده بودند.

اما این تبصره با این استدلال که زن معمولا در کارهایی که در خانه شوهر انجام می دهد قصد تبرع دارد ولذا اگر قصد تبرع داشته باشد دیگر نمی تواند مدعی اجرت المثل باشد رد و به مجلس شورای اسلامی برگردانده

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه حقوق با موضوع:ارزیابی حقوقی اجتماعی اجرت المثل کار زن در منزل

دسته‌ها: دسته اصلی