دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

 قاچاق مواد روانگردان و سیاست کیفری ناظر بر آن (علت شناسی تا پیشگری)

که از یک سو در پیمان نامه‌های 1961، 1971 و 1988 مدنظر قرار نگرفته و از سوی دیگر از سال 1338 به بعد، قانون­گذار ایران به اصلاح آن اقدام نکرده است. این موضوع سبب شیوع مصرف استروئیدهای آنابولیک، قرص­های هیجان­آور از جمله اکستاسی، داروهای آرام بخش و سایر داروهای جدیدی که در قانون سابق جرم­انگاری نشده، گردید که در حال حاضر موجب بروز آسیب­های جدی شده­اند (جمشیدی  1383، 178).

بنابراین، امروزه هیچ­کس با جرم‌انگاری قاچاق مواد مخدر مخالفت ندارد؛ زیرا قاچاق مواد مخدر علاوه بر آنکه جرم است، جرم­زا هم هست. تحقیقات زیادی رابطه معنادار بین سوء مصرف مواد مخدر و ارتکاب جرایم دیگر را تأیید می­کند؛ برای مثال، تحقیقات پسکور (1943) نشان داد که از میان 1036 معتاد، 75% قبل از اعتیاد سابقه هیچ محکومیت کیفری نداشته­اند و 86% آنها پس از اعتیاد محکومیت کیفری همچون خرید و فروش مواد مخدر، سرقت، قمار، جعل و اخلال در نظم عمومی را تجربه کرده‌اند (اسعدی  1388، 225).

 

 

مبحث چهارم: نظریه های جرم شناختی مرتبط با قاچاق

در این مبحث قصد داریم که تمامی نظریه های مرتبط با این پدیده را به صورت کامل بیان کرده سپس هریک را تشریح می نماییم.

گفتار نخست: نظريـه فشار

اين نظريه رفتارهاي انحرافي را نتيجه فشارهاي اجتماع مي داند که بعضي مردم را وادار به کجروي مي کند تعبيرساده اين نظريه ضرب المثل (فقر باعث جرم  مي شود ) به موجب اين ضرب المثل وجود فراوان فقر دريک ساختار اجتماعي فشارهايي را براي انواع خاص کجروي از جمله قاچاق و ستيزه جويي فراهم مي کنند (ستوده  1385، 127).

نظريه نوين فشارهاي ساختاري مفهوم بي هنجاري را بوسيله دورکيم وارد جامعه شناسي کرد دورکيم مفهوم بي هنجاري را جهت روحيه مردم جامعه شهري ابداع کرد .بطورکلي ، بي هنجاري به وضعيت آشفته اي درجامعه گفته مي شود که هنجارها از بين رفته يا درتضاد قرارگرفته باشند،جامعه اي که در آن بطورگسترده هنجاري وجود داشته باشد،

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

 پایان نامه ارشد حقوق با موضوع:قاچاق مواد روانگردان و سیاست کیفری ناظر بر آن

دسته‌ها: دسته اصلی