دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی چالش‌ها، تغییرات و رضایت زناشویی زنان در انتقال به مرحله والدینی

گاتمن و رایور (2002) دریافتند که حدود 67٪ از زوج‌ها در نمونه‌هایشان افت در رضایت در مرحله گذار را تجربه کردند. هرچند، این کاهش در درجه اول در مادران تجربه شد.

همجنین  عدم تعادل بین تقسیم وظایف کاری بعد از تولد بچه ممکن است بر عملکرد زن و شوهر تأثیر بگذارد (کوان و کوان،2000). به طور خاص‌تر، انتظارات برآورده شده یا برآورده نشده مادران در مورد دخالت پدر در مراقبت از کودک با میزان رضایت از رابطه هر دو زوج مرتبط است (کوان و کوان،2000).

داس، رادس، استنلی و مارکمن[1]( 2009) در پژوهشی نشان دادند .مادران کاهش رضایت در ارتباط، شدید شدن مشکل، تضعیف در مدیریت تعارضات، ارتباطات منفی، کاهش صمیمیت در ارتباط را بعد از تولد فرزند تجربه می کنند.

با این حال، یافته های مهم در میان مطالعات این است که تعداد قابل توجهی از والدین نیز تغییرات در رضایت را در طول دوره گذار تجربه نمی‌کنند و برخی زوج‌ها حتی افزایش رضایت را تجربه می‌کنند (بلسکی و رووین،1990).آنها به این نتیجه رسیدند که والدین 10درصد کاهش سریع در رضایت زناشویی،34 درصد کاهش یکنواخت،35 درصد بدون تغییر و21 درصد افزایش در رضایت زناشویی را تجربه می کنند.وسیاری از زنان کاهش در رضایت زناشویی را گزارش نکردند.

 

 

نگرش مثبت نسبت به فرزند وجود دارد. در روايات به فرزند آوری توصيه جدى شده است. در برخى تعابير آمده است که فرزند داشتن مايه خوشبختى خانواده است و از سعادت افراد اين است که فرزند يا فرزندانى داشته باشند که در اخلاق و رفتار و شکل ظاهرى شبيه آن‌ها باشند «من سعادة الرجل أن يكون له الولد يعرف فيه شبهه وخلقه وخلقه وشمائله» (وسائل الشیعه، جلد 21، صفحه، 356). بنابراین نمی توان نتایجی را که در سایر کشورها و فرهنگ ها انجام گرفته است را به زنان ایرانی تعمیم داد. و همچنین بسیاری از پژوهش‌های موجود در حوزه انتقال به مرحله  والدینی از روش‌های کمی و آماری استفاده کرده‌اند، ولی منجر به توصیفات عمیق و غنی در این زمینه نگردیده‌اند. پس برای شناخت بیشتر تجارب زنان و تکمیل پژوهش‌های کمی قبلی، روش پژوهش کیفی استفاده شد تا از این طریق ادراکات زنان از نقش‌های جدید والدینی و چالش‌های رضایت زناشویی در این فصل از زندگی مشخص شوند. همچنین تاکنون هیچ‌گونه مطالعه ای که به بررسی چالش‌ها، تغییرات و رضایت زناشویی زنان در دوره انتقال به مرحله  والدینی که با توجه به فرهنگ ایرانی و اسلامی باشد، صورت نگرفته است. این پژوهش به دنبال بررسی این نکته است که از دیدگاه مادران ایرانی چه چالش‌ها و تغییراتی در این مرحله وجود دارد؟ و رضایت زناشویی آن‌ها در این دوره چگونه است؟

[1] Doss, B. D., Rhoades, G. K., Stanley, S. M., & Markman, H. J.

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

 بررسی چالش‌ها، تغییرات و رضایت زناشویی زنان در انتقال به مرحله والدینی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: متفرقه