دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بیع عین مرهونه

عقود و معاملات از اين دسته‏اند كه شارع آنها را تاييد وامضا كرده است. از جمله اين معاملات، بيع، اجاره و رهن است كه شارع با عباراتى از قبيل: «احل الله البيع‏» و «اوفوا بالعقود» آنها را امضا كرده است. اين امور، پيش از اسلام، در جامعه متداول بوده، چرا كه در پرتو آنها، آنچه بشر به آن نياز دارد، برآورده مى‏شود.

بنا براين، شارع مقدس، حقيقت‏خاصى را براى عقود ومعاملات بيان نكرده، بلكه آنچه نزد عرف و عقلا رواج داشته، امضا كرده است. اگر مواردى، مانند معامله «ربوى‏» و «غررى‏» را در كل قبول نداشته، نظر خود را روشن، بيان كرده است. به همين جهت، در موارد سكوت شارع مقدس، نبود نهى، كفايت مى‏كند و در اين كه زمان شارع، موجود بوده است، يا خير، فرقى نمى‏كند; از اين روى، اين عقود، در شرع و در عرف، جايز است; زيرا شارع مقدس، هرگز اهمال و مسامحه نمى‏كند و آنچه را كه مورد رضايت و مراد و مقصودش نيست، به روشنى اعلام مى‏دارد.

بعضى، رهن را چنين تعريف كرده‏اند: «وثيقه‏اى است ازبراى دين مرتهن‏» كه در واقع، اين تعريف، گرفته شده از معناى لغوى است; بنا بر اين، رهن، در شرع، عرف و لغت، عبارت است از آنچه كه نزد مرتهن دائن در برابر مال وى، به عنوان وثيقه قرار داده مى‏شود. در پايان، به اين نتيجه مى‏رسيم كه عقد رهن، از جمله عقودى است كه شارع مقدس، آن را امضا فرموده است. (کاتوزیان، پیشین)

مبحث پنجم: ويژگيهاى عقد رهن

ماهيت عقد رهن را با توجه به اوصاف آن، مى‏توان مورد شناسايى قرار داد:

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه حقوق با موضوع:بیع عین مرهونه

دسته‌ها: دسته اصلی