دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان

بنگریم، مثلاً از بین‌النهرین:  نخستین نگاهمان از بین‌النهرین، از خاستگاه تاریخی لوح گلی کوروش است. آیا پس از گشودن بین‌النهرین، امکان گفتن این دروغ برای کورش، که خود بنویسد: «کورش، شاه‌جهان، شاه بزرگ، شاه نیرومند، شاه بابل، شاه سومر و اکد، شاه چهار سوی جهان، پسر کمبوجیه، شاه بزرگ، شاه شهر انشان، نوه‌ی کورش، شاه بزرگ، شاه شهرانشان، نتیجه‌ی چیش‌پیش، شاه بزرگ، شاه شهرانشان، خلف پاینده‌ی دوده‌ی شاهی» چقدر فراهم بوده‌است؟ گزارشی غیرقابل تحریف از آشور نیز نوشته‌ی کوروش را درباره نیاکانش تائید می‌کند. از این کتیبه‌های آشور بنی‌پال چنین برمی‌آید که کورش اول، پسر چیش‌پیش، در سال 639 پیش از میلاد فرمانروای پارسوماش و همچنین انشان بوده‌است[1]. هنگامی که در سال 646 پیش از میلاد، پس از پیروزی آشور بنی‌پال بر ایلام و تصرف شوش، او تا کوه‌های انشان پیش تاخت، کورش اول پسر چیش‌پیش صلاح را در آن دید که با تسلیم به موقع، سرزمین خود را از تاخت‌و‌تاز در امان نگه دارد. این رویداد را نبشته‌ای که در این‌باره از آشور بنی‌پال بر جای مانده است به‌طور انکارناپذیری فاش می‌کند:«از پیروزی بزرگی که سپاهیان من به یاری خدایان در ایلام داشتند و در نتیجه من همه‌ی سرزمین ایلام را مانند توفان درنوردیدم، کورَش[2] (کورش)، شاه پارسَوا آگاه شد و با فرستادن باج و همچنین پسر خود به پایتخت من نینوا، به فرمانروایی من گردن نهاد و از من درخواست کرد که سرور او باشم»(همان، ص 82).

1- در باره‌ي اين تاريخ اختلاف نظر وجود دارد(بريان، تاريخ امپراتوري هخامنشيان، 1/76) اختلاف نظر هرچه باشد، در اصل اين رويداد، كه در پيوند با شاهي هخامنشي و پيش از كورش است، تاثيري ندارد.

2- آشور بني پال بايستي تلفظ كورش را از ايلامي‎‌ها گرفته باشد، كه كورش را، ظاهراً براي پديد آوردن ذهنيتي بد از نام كورش مي‌نوشتند، كه در زبان ايلامي «سوزاند» يا به «آتش كشيد» معني مي‌دهد. ايلامي‌ها حتي يك‌بار هم نام كورش بزرگ را، درست ننوشته‌اند. در مهري كه از كورش اول برجاي مانده، آمده‌است:«كورش از انزانف پسر چيش‌پيش». جالب توجه است كه جاي اين مهر به سبب كاربردش در دربار داريوش برجاي مانده است. در دربار داريوش شخصي به نام گدائوكه كه تحويل دار گاو و گوسفندهايي بود كه به مصرف شاهي مي‌رسيدندف در لوح‌ها «رسيد» از اين مهر استفاده مي‌كرد. ظاهراً داريوش با اين عمل خود ناخشنودي خود را از شاخه‌ي ديگر هخامنشي نشان مي‌داده است. نك:Hinz, Darius und die Perser, 52-54.

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

پایان نامه ارشد تاریخ درباره:بررسی نظام حقوق و دستمزد در دوره هخامنشیان

دسته‌ها: دسته اصلی