دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 سرمایه­داری ضرورت داشت. برای سرمایه­داری، روش­هایی از قدرت ضرورت داشت که بتوانند نیروها و قابلیت­ها را در زندگی به حداکثر  برساند، بی آنکه به انقیاد درآوردن آن­های را دشوارترکنند(فوکو 1383، 162).

فوکو عامل توجه بر بدن را سکسوالیته می­داند، به طوری که سکسوالیته نشان یا نماد نیست، بلکه ابژه و هدف است که از یک سو با به انضباط در آوردن بدن مربوط است و از سوی دیگر با تمام انرژی­های فراگیری که تولید می­کند به سامان دهی جمعیت­ها مربوط است. سکس به منزله­ی معیار انضباط­ها و اصل سامان­دهی­ها عمل می­کند، بر همین اساس در سده­ی نوزده سکسوالیته درکوچک­ترین جزئیات زندگی و نه تنها به خالی کردن جیب زنان می­پردازد، بلکه قدرت و استعدادهای بالقوه­ی آن­ها را نیز می­زداید و آن­ها را نسبت به خود بیگانه می­سازد (ذکایی 1387، 174).

بسیاری از آثار نویسندگان فمینیست را می­توان در حول نظر پسامدرن طبقه بندی کرد که با نقد عاملیت و خود محوری کنش­گر و اذعان به از بین رفتن مرزبندی­های مختلف اجتماعی تأثیرات عمیقی را برمطالعات بدن برجای گذاشته است. فدرستون در کتاب فرهنگ مصرفی و پسامدرنیسم با تشریح تاثیرات مدرنیته متأخر یا پسامدرنیسم، علاقه­ی عامه مردم نسبت به کامل جلوه کردن، خلاق و فریبنده بودن، کنترل داشتن نسبت به بدن، خلاقیت افراد نسبت به سبک زندگی خویش و مصرف سبک­های متغیر را از ویژگی­های این مرحله از تکامل اجتماعی و اقتصادی جوامع می­داند. از نظر او فرهنگ مصرفی مسئولیت حفاظت و نگهداری از بدن را به خود فرد می­سپارد و او را تشویق می­کند تا از استراتژی­های ابزاری برای مبارزه با افول و فساد بدن خویش استفاده کند واین ایدئولوژی را ترویج می­کند که بدن ناقل لذت و خود ابزاری است. تصاویر بدن­های زیبای جنسی و در طلب لذت، فراغت و نمایش تأکیدی بر اهمیت ظاهر و چهره است(فدرستون 1991، 170).

تصاویر ارائه شده در مجلات و دیگر رسانه­ها تأثیر بسزایی در ترویج این فرهنگ دارد و واکنش­های هیجانی شدیدی را از جمله لذت، تمایل و خودشیفتگی در جوانان برانگیخته است. اما در همان حال، تردید و         ترس­هایی را نیز برجای گذاشته است. برای مثال بی­اشتهایی مزمن در نوجوانان را می­توان با تصاویر تبلیغ شده از بدن­های نوجوانان بسیار لاغر که به عنوان مدل در رسانه­ها ظاهر می­شوند مرتبط دید. مکانیسم تأثیرگذاری روانی و اجتماعی این تصاویر و تبلیغات کانون تحلیل­های فمینیستی بوده است که ارزش زنان درنظام مردسالارانه­ی سرمایه­داری را منوط به نزدیک شدن آن­ها به استاندارهای تعریف شده­ی زیبایی می­دانند (ذکایی 1387، 175).

 

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران

 برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد بررسی جامعه شناختی عوامل مؤثر بر اصلاح بدن در بین زنان 20 تا 44 ساله شهر تهران در سال 91

دسته‌ها: دسته اصلی