دانلود پایان نامه

 

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) در خطبه­ی معروف به «منبریّه» در بیان صفات رهبر فرمودند: «وَ قَدْ عَلِمْتُمْ أَنَّهُ لَا يَنْبَغِي أَنْ يَكُونَ الْوَالِيَ عَلَى الْفُرُوجِ وَ الدِّمَاءِ وَ الْمَغَانِمِ وَ الْأَحْكَامِ وَ إِمَامَةِ الْمُسْلِمِينَ الْبَخِيلُ فَتَكُونَ فِي أَمْوَالِهِمْ نَهْمَتُهُ وَ لَا الْجَاهِلُ فَيُضِلَّهُمْ بِجَهْلِهِ»[1]. یعنی: و شما دانستید که سزاوار نیست بخیل بر ناموس و جان و غنیمت­ها و احکام و رهبری مسلمین ولایت داشته باشد، چون در اموال آن­ها حریص می­گردد و نیز نادان، چون با نادانی خود، آن­ها را به گمراهی می­کشاند.

رسول اکرم (ص) می­فرمایند: «من أم قوما و فيهم أعلم منه أو أفقه منه لم يزل أمرهم في سفال إلى يوم القيامة»[2]. یعنی: کسی که گروهی را رهبری کند، در حالی که میان آنان، داناتر از او یا فقیه تر از وی باشد، پیوسته کار آنان تا روز قیامت در پستی است.

امامت و رهبری جامعه فقط برای کسی که در وی سه خصلت باشد برازنده است: تقوایی که او را از معصیت خداوند باز دارد، حلمی که با آن غضب خویش را کنترل کند و با نیکی حکومت کردن بر کسانی که حکومتشان را به عهده گرفته است، تا جایی که برای آنان همانند پدری مهربان باشد.

حضرت علی (ع) خطاب به مردم مدینه فرمودند: «أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ أَحَقَّ النَّاسِ بِهَذَا الْأَمْرِ أَقْوَاهُمْ عَلَيْهِ وَ أَعْلَمُهُمْ بِأَمْرِ اللَّهِ فِيهِ»[3]. یعنی: «ای مردم، سزاوارترین مردم به این امر (خلافت) تواناترین آنان به انجام آن و داناترینشان به دستورات خداوند در امور مربوط به آن می­باشد.

همچنین امام رضا (ع) می­فرمایند: «وَ الْإِمَامُ عَالِمٌ لَا يَجْهَلُ وَ رَاعٍ لَا يَنْكُلُ… نَامِي الْعِلْمِ كَامِلُ الْحِلْمِ مُضْطَلِعٌ بِالْإِمَامَةِ عَالِمٌ بِالسِّيَاسَةِ مَفْرُوضُ الطَّاعَةِ قَائِمٌ بِأَمْرِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ نَاصِحٌ لِعِبَادِ اللَّهِ حَافِظٌ لِدِينِ اللَّه»[4]. یعنی: امام عالمی است که نادانی نمی­کند و نگهدارنده­ای است که شانه از مسؤولیت تهی نمی­کند… رشد دهنده­ی علم، حلمش کامل، بر رهبری قوی و مسلط، در سیاست دانا، اطاعتش واجب، به امر خداوند عزوجل قائم، خیرخواه بندگان خدا و نگهبان دین خدا می­باشد.

لازم به ذکر است که «قدرت و توان برای اداره­ی امور جامعه بر چند چیز متوقف است:

1ـ استعداد ذاتی وی بر انجام این مسؤولیت که در اصطلاح به آن «شمّ سیاسی» می­گویند؛ چراکه مردم در استعداد و علاقه نسبت به کارهای مختلف متفاوتند و برخی افراد به طور کلی استعداد و آمادگی انجام چنین مسؤولیت­هایی را فاقد هستند.

2ـ احاطه به کیفیت و فنون اجرای کار و آگاهی از شرایط زمان و محیط تحت مسؤولیت خود.

3ـ شجاعت ذاتی و قوت اراده و قاطعیت در تصمیم­گیری، به گونه­ای که بتواند در مسائل مهم با قاطعیت تصمیم­گیری نموده و احساس ناتوانی نکند؛ زیرا چه بسا سیاست­مدار مطلع و آگاهی که به خاطر ضعف روحی از اعمال اراده و تصمیم­گیری در شرایط حساس ناتوان است.

4ـ سلامت حواس و اعضایی نظیر گوش و چشم و زبان و اعضای رئیسه­ی دیگر که مربوط به کار او می­شود و یا اینکه فقدان آن­ها موجب نفرت و انزجار مردم و مانع از تأثیر حکم او بین دیگران می­گردد؛ زیرا برای اداره­ی کشور به تجزیه و تحلیل و ادراک مسائل سیاسی، خطابه برای مردم و چه بسا به قیام شخص رهبر نیاز می­افتد که باید در ایفای مسؤولیت خود از این توانایی برخوردار باشد»[5].

[1]. نهج البلاغه، خطبه­ 131.

[2].  احمد بن محمد برقی، المحاسن، چاپ دوم، (قم: دار الکتب الاسلامیة، 1371ه ق)، 1، 93.

[3]. نهج البلاغة، خطبه 173.

[4]. محمد بن یعقوب کلینی، الكافي، 1، 201.

[5]. حسینعلی منتظری، مبانی فقهی حکومت اسلامی، 2، 79-80.

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

 پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

 

 

روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید روی لینک زیر کلیک نکنید برای دیدن جزییات این پایان نامه به لینک انتهای صفحه مراجعه نمایید

پایان نامه ارشد – مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی – سایت ارشدها – سایت ارشدها

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد مبانی نظارت بر ولی فقیه و مسؤولیت وی از منظر فقه سیاسی

دسته‌ها: دسته اصلی